note 8 parmak izi okuyucu

Geçtiğimiz yıllarda ilk olarak Samsung’un kavisli AMOLED ekranları ile birlikte, daha sonraları da Xiaomi markasının Mi Mix modeli ile en çok konuşulan tasarımlardan olan “bazelless veyahut less basel” yani çerçevesize yakın veya çok ince çerçeveli ekranlı akıllı telefon modelleri, günümüzde üst seviye telefonların standart tasarım anlayışı haline geldi.

Kullanıcılar tarafından çok sevilen bu yeni tasarım anlayışı, kullanıcı dostu bir yapı da getiriyor. Zira mobil uygulamalar ve görsel paylaşımlara dayalı sosyal medya platformları ile birlikte daha büyük ekranlı akıllı telefonlar, daha çok rağbet edilen özellikler haline geldi. Daha büyük ekranlı akıllı telefonlar cihazların taşınabilirliğini kötü etkilemeye başlamıştı ki, işte tam da bu noktada çerçevelerin incelmesi, kendini belli etmeye başlamış olan bu soruna akıllıca ve estetik açıdan yüksek bir çözüm sunmuş oldu.

Her ne kadar ekran-kasa oranında iyileştirmeler ile beraber, daha büyük ekranlı mobil cihazlar daha küçük kasa boyutlarına indirgenebiliyor olsalar da kullanıcıların uzun yıllardır alıştığı bir başka özellikler, bu durumda aşılması gereken bir sorun haline gelmiş oldu: Parmak izi okuyucu sensör konumlandırması!

Çerçevesize yakın akıllı telefon tasarımı, parmak izi sensör konumlandırmasını zora sokuyor!

samsung galaxy note 8

Apple’ın iPhone 5s modeli ile birlikte günlük hayatta çok ciddi bir yer etmeye başlayan parmak izi okuyucu kullanılması, daha sonralarda Android tarafında da gerek Samsung gerekse de Google gibi tüm diğer önemli akıllı telefon üretici isimler tarafından kullanılmaya başladı. Tepe modellerden sonra orta seviye akıllı telefonlarda da yer etmeye başlayan parmak izi okuyucu özelliği, yaklaşık dört yıldır kullanıcıların en çok kullandığı ve beğeni ile kullanmaya devam ettiği özelliklerin başında yer almaya başlamıştı. Kullanıcıların bu süre zarfında şifre yerine kullandıkları parmak izleri, yenilenen tasarım anlayışı ile beraber kullanıcı alışkanlıklarına ters düşen bir konuma ulaşmış oldu.

xiaomi mi mix 2

Çerçeve oranlarının iyileştirilmesi ile beraber özellikle Android tarafındaki kullanıcılar, çok daha büyük ekranlı cihazlar sunmaya başladılar. Bu süreçte de cihazın ön tarafına eklenemeyen parmak izi okuyucu sensörler, cihazın arka tarafına aktarılmaya başladı. Çerçevesize yakın tasarım anlayışı öncesinde de kimi modellerde cihazın arka kısmında parmak izi okuyucu sensör görülüyor olsa da daha önce belirtildiği gibi cihazların ekranları ile beraber daha büyük boyutlara ulaşması, arka yüzeyde yer alan parmak izine ulaşım sürecini, beklenen çok daha zorlu bir kullanım şekli haline getirdi.

Nitekim başta Samsung olmak üzere birçok farklı firma, parmak izi okuyucu özelliğine ek olarak, yüz tanıma ve göz tanıma sistemlerini cihazlarına taşımaya başladı ve kullanıcılara cihazın ön yüzeyinden şifre yerine kullanılabilecek bir başka biyometrik araç sunmuş oldu.

samsung retina tarama

Bu noktada Apple ise çok daha farklı bir yaklaşım getirdi ve ilk çerçevesize yakın akıllı telefonu iPhone X modeli ile beraber, sektörde Touch ID isimlendirmesi ile parmak izi okuyucu özelliğini yaymaya başladığı sistemi, bu cihazdan kaldırmış oldu. Diğer rakiplerine kıyasla yüz tanıma sistemini ikinci bir biyometrik şifre özelliği şeklinde sunmak yerine, Face ID sistemi ile tek bir yönden bu süreci devam ettirmeyi tercih etti.

Yüz tanıma sistemlerinin ne kadar başarılı oldukları tartışıla dursun, kullanım şekli gereği de parmak izi okuyucu sistemlere göre farklılaşıyor.

Parmak izi okuyucu ve yüz tanıma sistemlerinin kullanımları, aynı seviyede değil!

Her daim yüze bakılarak kullanılan akıllı telefonlar, yüz tanıma özelliği gereği aslında her daim şifre yerine kullanılabilmesi, ilk etapta iyi bir detay gibi görünüyor. Ancak cihazların kilitlerinin her zaman açılmak istenmemesi üzerine kuru çeşitli senaryolarda, bu durum avantajdan çıkarak dezavantaja dönüşebiliyor. Hakeza belli durumlarda yüz tanıma özelliğinin de çok verimli çalışmıyor oluşu, yine parmak izi okuyucu özelliğini aratan detaylardan oluyor.

apple face id

Samsung tarafında ikili sistem ile kullanıcının tercihi doğrultusunda bir çalışma şekli sunulabilirken, konumlandırmadan dolayı birçok kullanıcı eleştirisiyle karşılaşılıyor. Bilhassa da Galaxy Note 8 ve Galaxy S8 Plus cihazlarının boyutları dikkate alındığında, parmak izine ulaşmak oldukça güç olabiliyor. Apple’ın ise tam anlamda iPhone X ile Touch ID isimli parmak izi okuyucu sensör detayından vazgeçmiş olması, kullanıcılar tarafından bir başka tartışma konusunu ortaya çıkartıyor.

Ekrana dahil edilen parmak izi okuyucusu, kullanıcıları mutlu etmeye yetecek!

ekrandan parmak izi okuma teknolojisi

Bu süreçte ilk olarak, Apple’ın ya da Samsung’un, parmak izi okuyucusunu ekrana dahil olarak kullanıma sunacağına ilişkin çeşitli açıklamalar ile karşılaşılmıştı. Söz konusu bu açıklamalar da teknoloji dünyasında dikkat çekmeyi başarmıştı. Her ne kadar bazı firmalar bu teknolojiyi kullanmayı başarmış olsalar da sektördeki önemli isimlerden olan ne Apple ne Samsung ne de Google, bu teknolojiye geçiş yapmadı.

Şu sıralar konumlandırmanın kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemesinden dolayı sektördeki eğilim parmak izinden çok yüz tanıma teknolojilerine çevrilmiş gibi görünse de aktarılan son gelişmelere göre Samsung, bu konunun peşini bırakamaya hiç de meyilli değil.

Bilhassa da Apple ile ilgili yerinde açıklamaları ile bilinen KGI Securities analistlerinden Ming-Chi Kuo, bu defa Samsung ile ilgili önemli bir not paylaştı. Ming-Chi Kuo tarafından paylaşılan nota göre Samsung, şu an için tam dört farklı iş ortağı ile beraber ekrana parmak izi okuyucu özelliğini dahil etme süreci üzerinde yoğun bir mesai harcıyor. Samsung LSI, Egis, Synaptics ve BeyondEyes isimleri ile beraber bu süreci devam ettiren Samsung, gelen bilgilere göre başarılı sonuçlar elde etmeye başlamış. Aslında daha önce Note 8’in parmak izi okuyucusunun ekrana dahil olacağı ancak bazı problemlerin aşılamadığı bilgisi gelmişti. Nitekim Samsung, bu problemleri aşma konusunda ısrarcı bir tutum sergiliyor gibi görünüyor.

galaxy note 8 ve iphone x

Ming-Chi Kuo tarafından eklenen bu not sonrasında sektördeki farklı isimlerin de bu nota ilişkin pozitif düşünceler getirmesi, yeniden parmak izi kullanımlarının akıllı telefonlarda yükselen özellik olacağını vurgulamış oldu.

Her ne kadar Apple tarafındaki çalışmaların olup olmadığı veya varsa bu çalışmaların hangi seviyede olduğu bilinmese de, eğer Samsung bu konuda öncülük yapmayı başarır ise Amerikalı ve Koreli iki şirketten Samsung tarafının öne çıkacağını söylemek mümkün olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here