Samsung Açıkladı! İşte Note 7’nin Patlama Olayı Ardındaki Neden!

Samsung, en sonunda Galaxy Note 7 patlama olayları ile ilgili resmi açıklamasını yaptı. İşte Samsung'ın Note 7'nin neden patladığına verdiği cevap!

galaxy note 7 patlama

Geride bıraktığımız senenin en çok konuşulan ve 2016 teknoloji skandalları arasında yer alan Galaxy Note 7’nin patlama olayı ile ilgili en nihayetinde Samsung’un detaylarıyla birlikte resmi bir açıklama geldi. Buna göre esas problemlemin kaynağı batarya!

Samsung, Note 7 yanma ve patlama olaylarının sebebi olarak bataryayı gösteriyor!

Öncelikle belirtmek gerekirse, Samsung’un bu Note 7 araştırma sürecinde bağımsız araştırmacılarla beraber 700’den fazla araştırmacı, 200 binden fazla Galaxy Note 7 cihazı ve 30 binden fazla Note 7 bataryası üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmiş.

3 milyon adetten fazla satılan ve yüzde 96’lık bölümü geri toplanan Galaxy Note 7 modelinde, iki farklı batarya bulunuyor: Samsung SDI üretimi ve Amperex üretimi!

Samsung’un açıklamalarına göre her iki üretim bataryada da yaşanan problem, en sonunda Galaxy Note 7 sorunlarına patlak vermiş.

Örnek A olarak isimlendirilen Samsung SDI üretimi bataryaların, sağ üst köşelerindeki tasarım adına yapılan sağ köşenin yumuşatılması süreci, bataryanın o noktasındaki bakır uçların birbirine temas etmesine, dolayısıyla kısa devre yapan bataryaların alev almasına sebebiyet vermiş.

Note 7'nin Patlama Olayı Ardındaki Neden
Samsung SDI (Örnek A)

Öte yandan Amperex Technology tarafından üretilen ve Örnek B olarak isimlendirilen bataryaların içlerinde oluşan kısa devreler, aynı şekilde bataryanın alev alması ile sonuçlanmış.

Note 7'nin Patlama Olayı Ardındaki Neden
Amperex Technology (Örnek B)

Samsung, cihazlarında 8 aşamalı güvenlik süreci izliyor!

Bunların dışında Samsung, aslında akıllı telefon modellerinde 8 aşamalı güvenlik adımlarının izlendiğini belirtiyor. Bu adımlar arasında; X-ray tarama ile sonuçlanan batarya dolum ve boşaltım süreci, açık ve kapalı ortamlarda ve zorlu hava koşullarındaki test süreci ve satışa çıkmadan önce uygulanan yazılım ve donanım test süreci gibi adımlar yer alıyor. Endüstri standartlarını aşan bir test süreci sürdürdüklerini belirten Samsung, yenilikçilik önderliğinde güvenliğin ilk adım olduğu bir yolu takip ettiğini de dile getiriyor.

 

galaxy note 7 patlamasının sebebi

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here