Sahte WhatsApp 1 Milyon İndirildi!

Google Play Store üzerinde yayınlanan sahte WhatsApp uygulaması, 1 milyondan fazla kişi tarafından indirildi. İşte sahte WhatsApp detayları!

WhatsApp

Android mobil uygulama ve mobil oyun mağazası Google Play Store haberlerine bu defa sahte WhatsApp uygulaması konu oldu. Bir süre önce yayınlanan sahte WhatsApp uygulaması, 1 milyon kişiden fazla kişi tarafından Google Play Store’dan indirildi. Üstelik geliştiriciler, Google’ın sahte uygulama önleme testlerini kolay bir şekilde geçebiliyor.

Sahte WhatsApp uygulaması Play Store’da 1 milyondan fazla indirildi!

Android güvenlik sorunları farklı bir kulvarda devam ederken, Google Play Store’daki sahte uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Resmi WhatsApp uygulamasının hem geliştirici ismi hem de logosu ile aynı olarak hazırlanan ve Google Play Store’da yayınlanan sahte WhatsApp uygulaması, 1 milyondan fazla kişiyi kandırmayı başardı.

Sahte WhatsApp
Sahte WhatsApp

Aslında böyle durumlar için Google, Play Store’da yayınlanan uygulama hem logosunu hem de geliştirici ismini test ediyor ve sahte uygulamaların önüne geçmeye çalışıyor. Ancak geliştiriciler bu testleri aşmanın yolunu bulmuş.

Resmi olarak WhatsApp uygulaması, “WhatsApp Inc.” Yayıncı ismi ile Play Store’da yer alıyor. Kullanıcıların mağazada gördüğü sahte WhatsApp uygulamasında da aynı isim yer alıyor. Ancak geri planda bu sahte uygulamanın geliştirici isminde Unicode “White space” kullanılmış ve aslında “WhatsApp+Inc%C2%A0” olarak görünüyor. Lakin belirtildiği gibi bu isim, mağazada resmi uygulama geliştirici ismi ile aynı görünüyor.

Sahte WhatsApp
Google Play Store’daki sahte WhatsApp ve gerçek WhatsApp uygulaması

Böylece Google’ın test sistemi aşılmış oluyorken, kullanıcıları kandırmak için önemli bir detay da yerine getirilmiş oluyor. Sahte WhatsApp uygulamasının ismi ise “Update WhatsApp Messenger” olarak görünüyor.

1 milyondan fazla kişi tarafından bu uygulama, temel olarak kullanıcıların bilgisini toplamak için kullanılıyor. Öyle görünüyor ki amacına da ciddi bir kullanıcı üzerinden ulaşmış gibi görünüyor. Google Play Store mobil oyun ve uygulama mağazasının bu tip konularla gündeme gelmesi, Google’ın da eleştirilmeye devam edilmesine neden oluyor.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.