Haber Tekno Sosyal Medya

Haberler

Sahte Adblock Plus Eklentisine Dikkat!

Adblock Plus eklentisi gündeme sansasyonel bir haber ile geldi. Google’ın hatasından dolayı sahte Adblock Plus, binlerce kişiyi mağdur etti.

Adblock Plus gibi reklam engelleme servisleri maalesef ki sizin bilgilerinizi an ve an izleyip bunları 3. parti firmalara satıyor. Reklam engellerken kişisel verilerinizi kötü amaçlı insanlara da kaptırabileceğiniz Adblock eklentileri, bugün ilginç bir haber ile gündeme geldi.

Adblock Plus’ı taklit etti!

Google’ın internet tarayıcısı Chrome, eklenti desteği ile hem kullanıcıları hem de geliştiricileri memnun ediyor. Ancak Google, Android’de olduğu gibi Chrome eklentilerinde de güvenliği minimumda tutuyor. Chrome Web Mağaza üzerinde yer alan Adblock Plus isimli eklenti, Google’ın yeni güvenlik ihmalini gözler önüne serdi.

Milyonlarca kişinin kullandığı Adblock Plus eklentisinin, birebir kopyası geçtiğimiz hafta Chrome Web Mağaza’daki yerini aldı. Hatta, Adblock Plus taklidi bu eklenti arama sonuçlarında da ön sıralarda görünüyordu. Ancak bu eklentiyi yükleyenler, reklam engellemek yerine aksine daha fazla reklam görmeye başladı.

SwiftOnSecurity isimli Twitter kullanıcınının ortaya çıkardığı bu durumun ardından, Google, sahte eklentiyi mağazadan kaldırdı. Ancak 37 bin kişinin indirdiği sahte eklenti, kişisel verileri çaldığı söyleniyor. Son bir ay içerisinde Adblock benzeri bir eklenti indirdiyseniz bu eklentiyi kaldırmanızda fayda var.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Haberler

Üste çık