Rüzgar Türbinleri

Rüzgar türbinleri, vahşi hayvanların doğal yaşamlarını tehlikeye atıyor olabilir. Son dönemlerde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre vahşi hayvanlar, rüzgar türbinleri çiftliği noktalarında uzaklaşıyor ve doğal yaşamları kötü etkileniyor. 1940’lı yıllarda savaşa hazırlık yaparken ABD ordusu tankları Güney Kaliforniya’nın vahşi çöllerinde geziniyor ve yüzlerce yıl kalacak izler bırakıyordu. ABD Jeolojik Araştırma ekolojisti Jeffrey Lovich bu zorlu çöl şartlarında yıllarca trekking yapmış ve tankların bıraktığı izlere rastlamış. Bunu da tarihin bir sonucu olarak nitelendirmiş.

Çöl hayvanları gürültülü rüzgar türbinleri çiftliklerinden kaçınıyor!

70 yıl sonra ise Mojave ve Sonoran çölleri yeni bir tarihin geçmişini yaşamaya başladı: Rüzgar ve güneş enerjisi çiftlikleri. 10 yıl önce Lovich yenilenebilir enerji devriminin geldiğini göremedi. Ancak sonrasında 6 ABD eyaletindeki güneş çiftliklerinin etkilerini ayrıntılı şekilde anlatan bir rapor gördü. Bu noktada çiftliklerin çöl ortamını nasıl etkilediğini ve orada yaşayan hayvanlar hakkında ne kadar az bilgiye sahip olunduğunu fark etti.

Günümüzde hala yenilenebilir enerjinin etkileri hakkında bilgimiz oldukça az ancak yayınlanan yeni bir rapora göre yenilenebilir enerji tilki, çakal ve vaşak gibi hayvanların davranışlarını etkiliyor. Bilim insanları California’a 460 rüzgar türbininin yer aldığı bir rüzgar çiftliği ziyaret etti ve 46 çöl kaplumbağasının yuvasının önünde kameralar kurdu. Tilki ve vaşakların gürültüsüz ve makinelerden uzak olan kaplumbağa yuvalarını ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Rüzgar Türbinleri

Lovich de bu araştırmanın rüzgar türbinlerinin yabani hayatı ne şekilde etkilediği konusundaki anlayışımızı geliştirmeyi hedeflediğini ve bu nedenle de ileride kurulacak çiftliklerin daha az etkili şekilde tasarlanabileceğini gösteriyor. Ayrıca bu araştırmanın toplum için olumlu etkileri en üst düzeye çıkarmaya çalışacağını da ifade ediyor.

Beş buçuk ay boyunca kurulan 46 kamera pek çok vahşi yaşam olayı keşfetti. Bu olayların ortak noktası ise yabani hayvanların makineler tarafından üretilen titreşim ve sesler nedeni ile daha sakin alanlar aramaya başlaması oldu. Bu çalışma her ne kadar önemli olsa da rüzgar çiftliklerinin yabani hayatı nasıl etkilediği konusunda yeterli anlamda bilgi vermiyor. Lovich özellikle uçmayan şeyler için genel bir bilgi eksikliği olduğunu ifade ediyor. Bu noktada yabani hayvanların yaşam alanlarını daraltmamak adına türbinleri uzaklaştırmanın iyi bir çözüm olacağını dile getiren Lovich bilim insanlarının duruma dahil olması gerektiğini ve buna bir çözüm bulması gerektiğini söylüyor. Yani ayak izini en aza indirmenin her zaman daha iyi olacağını ifade ediyor. Lovich zaman içinde bu teknolojinin daha da gelişeceğini ve daha üst düzey rüzgar çiftlikleri kurulacağını düşünüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here