Rusya, Su-57 Savaş Uçağı için Yeni Jet Motoru Testlerine Başladı!

Rusya, Su-57 savaş uçağı için yeni jet motoru Izdelie-30 testlerine başladı. Izdelie-30 jet motoru ile Su-57, çok farklı noktalara ulaşabilecek!

Su-57 Savaş Uçağı
Su-57

Rusya medyasında yer alan bir habere göre, Su-57 savaş uçağı ile beraber yeni jet motoru Izdelie-30 testleri gerçekleştirildi. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirildiği ifade edilen Su-57 Izdelie-30 jet motoru, ciddi bir kazanım sağlayacak.

Rus savaş uçağı Su-57 için Izdelie-30 jet motoru hazırlanıyor!

Aktarılan bilgilere göre Su57 ile birlikte kullanılacak olan yeni Izdelie-30 jet motoru, savaş uçağına yakıt verimliliği ve henüz açıklanmayan birçok yeni özellik kazandıracak. Şu an için gizli özellik olarak ifade edilen bu değişim, en azından 2025 yılına kadar ortaya çıkmayacak gibi görünüyor.

Izdelie-30 jet motoru

Ortaya çıkan bilgilere göre Izdelie-30 jet motoru, Su-57 Rus savaş uçağına 39,566lbs itme kuvveti sağlayacak. Daha çok Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri envanterindeki F-22 Raptor savaş uçağı ile karşı karşıya getirilen Su-57, yeni jet motoru ile F-22’nin biraz daha altında kalacak gibi görünüyor. Zira F-22 Raptor’un turbo fanlı F119-PW-100 jet motoru, 35000lbs yanma sonrası itiş sağlayabiliyor.

Su-57 Savaş Uçağı
Su-57

Ancak Izdelie-30 jet motoru, 2025 yılına kadar geliştirilmeye devam edecek ve seri üretimlerine 2027 yılında başlanacak. Dolayısıyla aradaki bu uzun test sürecinde, itiş gücü tarafında nasıl bir artış sağlanacağı da tartışılan konulardan. En nihayetinde F-22’yi geride bırakan bir jet motoru ile karşılaşmak mümkün olabilir.

Bu ve buna benzer askeri teknoloji haberlerini, Haber Tekno savunma sanayii haberleri kategorimiz çerçevesinde aktarmaya devam edeceğiz.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.