Rusya Satan 2 Nükleer Füzesinin Testlerine Başlıyor!

Rusya'nın geliştirmekte olduğu yeni Satan 2 nükleer füzesi, gelen bilgilere göre test aşamasına ulaşmış durumda. İşte detaylar!

Rusya Satan 2 Nükleer Füzesi

Rusya, asıl ismi RS-28 Sarmat olan yeni nükleer füzesinin test aşamasına geçiş sürecini başlattı. Açıklanan bilgilere göre Fransa’nın yüzölçümü kadar bir alanı tahrip etme gücüne sahip olan ve Satan 2 olarak anılan yeni nükleer füze, kısa bir süre sonra test sürecinde olacak. Savunma sanayii alanındaki önemli yeniliklerden olarak gösterilen bu balistik füzenin, test süreçleri nasıl gerçekleştirilecek henüz bilinmiyor.

Rusya’nın yeni nükleer füzesi Satan 2 (RS-28 Sarmat) testlere başlıyor!

10 bin km menzile sahip olan ve 100 ton ağırlığındaki Rusya’nın yeni nükleer füzesi, 2009 yılından bu yana geliştirme sürecinde yer alıyor. 100 tonluk bu balistik füze, 40 megatonluk savaş başlığı gücü ile Hiroshima ve Nagasaki bölgelerine atılan nükleer bombadan yaklaşık 2 bin kat daha güçlü bir tahrip yeteneğine sahip.

Rusya Satan 2 Nükleer Füzesi

Satan 2 olarak anılan The RS-28 Sarmat füzesi, saniyede 4.3 mil yani yaklaşık olarak 7km hız ile ilerleyebiliyor. İlk olarak 2016 yılının ekim ayında görüntülenen bu nükleer füze, aktarılan bilgilere göre füze savunma sistemlerini de alt edebiliyor.

Verilen örneklere göre Rusya, bu yeni nükleer füzesi ile İngiltere, Fransa ve Teksas’ı yok edebilecek güce sahip olacak. Geçtiğimiz yıl testlerinin başlaması beklenen Satan 2 testlerinin oluşan bir gecikmeden dolayı, bu yıla kaydığı ifade ediliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here