Rusya Roket Motorları

2014 yılındaki Kırım krizi sonrasında kongre ABD havacılık sektöründe kullanılan Rus roket motorlarının kullanımını durdurmak için baskı yarattı. Meclis üyeleri özellikle Atlas V fırlatma araçlarında kullanılan ve United Launch Alliance tarafından üretilen RD-180 motorunun kullanımını durdurmak istiyor. Bu güçlendirici pek çok görevde %100 başarı göstermiş durumda.

Önümüzdeki yıllarda United Launch Alliance ABD yapımı roket motorlara geçme planı içerisinde. Bu nedenle de Rus RD-180 üreticileri başka marketler aramaya başladı. Bu noktada üreticiler bazı kaygılar ile birlikte Çin’de pek çok istekli alıcı buldu. RD-180 motorunun 40 yaşında olmasına rağmen mükemmel bir performans gösterdiğini ve Çin üretimi bir roket motorundan üç kat daha güçlü olduğunu da belirtelim.

Rusya roket motorları kötü amaçlara hizmet edebilir!

Rusya Roket Motorları

Bu gelişme elbette gündemde büyük ilgi çekti. Özellikle Rus ve Batılı yetkililer konu ile yakından ilgileniyor.

ABD ve müttefiklerine göre Çin söz konusu motorları ABD’nin uçak gemilerini hedef alabilecek yeni nesil füzeler için kullanabilir. Yani onlar için oldukça ciddi bir tehlike söz konusu olabilir.

Çin satın almak değil üretmek istiyor!

Şu anda Rusya’da bu konuda büyük bir güvenlik söz konusu. Zira Çin United Launch Alliance’ın yaptığı gibi kendi roketleri için motor satın almak istemiyor, bu motorları kendisi üretmek istiyor.

Uluslararası Değerlendirme ve Strateji Merkezi’nde füze teknolojisi uzmanı olan Rick Fisher’a göre Çin Rusya’yı roket motoru üretiminden mahrum bırakmak istiyor.

Sonraki günlerde bu ve buna benzer yeni gelişmeleri uzay haberleri bölümümüzde iletmeye devam ediyor olacağız.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here