enzim

Gezegende en bol bulunan protein aslında işini yapmakta pek de iyi değildir ancak ne yazık ki bu iş son derece önemlidir. Yapılacak bu önemli iş, atmosferdeki karbondioksiti alarak Dünya’nın varlığını sürdürmesi için gerekli olan şeker ve moleküller ile birleştirmektir. Bu fonksiyonu geliştirmek, karbon emisyonundan sonra ekin verimliliğini artırmak ve temizlemek gibi pek çok işi yapmamızı sağlayabilir.

Ne yazık ki bu enzim inanılmaz titiz bir çalışma gerektiriyor. Neyse ki şimdi Alman bilim insanlarından oluşan bir ekip bu enzimin standart laboratuvar bakterilerinde nasıl çalıştığını keşfetti. Böylece daha verimli bitkiler elde edilmesi için bir kapı aralanmış oldu. Ancak elbette işler bizim tahmin ettiğimiz kadar basit değil.

Anahtar enzim

RuBisCo olarak adlandırılan bu enzimin hücredeki görevi karbondioksitin karbonunu almak ve onu beş karbonlu şekere bağlamak. Bu da fotosentez sürecinin oldukça önemli bir parçası olan altı karbonlu şekerin oluşmasını sağlar. Aynı zamanda bu karbon hücre içerisinde pek çok kimyasal reaksiyonda da kullanılır. Bu reaksiyonlara DNA ve proteinlerin yapı taşlarını oluşturmak da dahil durumdadır. Bu iki işlev ile de Dünya’daki pek çok yaşamı etkilemek kolaylaşmaktadır.

RuBisCo enziminin verimliliğinin artması durumunda atmosferden daha fazla karbondioksit çekmek ve bu sayede hem daha fazla oksijen hem de daha fazla su elde etmek mümkün olabilir. Yaşadığımız dönemde kuraklık ve iklim sorunlarının yaşandığını düşünecek olursak bu tüm canlılar için mükemmel bir çözüm haline gelebilir.

Genel olarak bir enzimin verimliliği artırılmak isteniyorsa ilk adım olarak bu enzim laboratuar bakterileri üzerinde denenir. Ancak RuBisCo’da bu işe yaramadı çünkü bu enzim tek bir proteinden meydana gelmiyor. Aslında sekizi büyük sekizi küçük olmak üzere 16 proteinden oluşuyor. Ayrıca RuBisCo’nun işini fotosentez üzerinde uzmanlaşmış olan bir kloroplast üzerinde daha rahat yapabileceğini söylemek mümkün.

enzim

Bu iş düşündüğümüzden daha zor!

Tüm bunların yanı sıra bitkilerde yapılan önceki çalışmalar sayesinde RuBisCo bileşenlerinden olmayan ancak bu enzimin çalışması için gerekli olan birkaç gen tespit edildi. Bu genlerin bazıları proteinlerin olgunlaşmasına yardım ediyor. Bu şekilde proteinler işlevlerini görebilmek için ihtiyaç duydukları üç boyutlu şekle kavuşabiliyor. Ancak tedbirli olmak adına araştırmacılar 7 farklı bitki geni tasarladı ve bu şekilde genler bakterilerde aktif durumda olabilecekti.

Araştırmacıların planı işe yaradı ve bakteriler işlevsel bir RuBisCo üretti. Bunu hangi genlerin yaptığını bulabilmek için de tek tek oluşturdukları genleri silmeye başladılar. Bu esnada RuBisCo enzimi için bir genin çok da gerekli olmadığını keşfettiler. Ayrıca bu durum daha fazla bakteri geni üreterek çözülebilirdi.  Ancak hala enzimin bakterilerde çalışabilmesi için uzun bir yol kat edilmesi gerekiyor.

Her ne kadar RuBisCo enzimini aktif olarak üretmek ve bitkilerde kullanmak kulağa hoş geliyor olsa da bu iş biraz zor olacak gibi görünüyor. Kuraklığa dayanıklı bitkiler ve daha fazla karbondioksit emen bitkiler belki de günümüz sorunlarının pek çoğunu çözecek ve gelecekte de daha kaliteli bir yaşam sürmemizi sağlayacak ancak şu an bunun için erken diyebiliriz.

Şimdi herhangi bir şey yapılamıyor olsa da bu enzimin bakterilerde üretilebileceğini biliyoruz ve bu da ileriye dönük olarak atılmış bir adım. Zaman içerisinde araştırmacıların bu enzim konusunda daha bilgili ve deneyimli hale geleceği ifade ediliyor. Umuyoruz bu çok yakın bir zamanda olabilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here