Günümüzün popüler teknolojilerinden biri olan drone’dan saklanma ve onu tanıma artık savaşlarda sıkça karşılaşılabilecek bir durum. Bunun için de tasarımcı Ruben Pater bir çözüm geliştirmiş durumda. Savaştaki mekanik fauna için kabataslak bir Audubok kılavuzu düşünün. Ruben Pater tarafından yaratılmış olan Drone Survival Guide (DSG), bir tarafta savaştaki modern robotları takip eden kişiler için bir kılavuz. Diğer tarafta ise İngilizce, Almanca, Arapça, Hollandaca, Endonezce, İtalyanca ve Peştuca (Afganca) dillerinde hayatta kalma ipuçları veren küçük bir bölüm içeriyor.

Kılavuzda droneların yer aldığı bölümde bu cihazların hangi ülkelerde kullanıldığı anlatılıyor. NATO ülkeleri tarafından kullanılan dronelar birçok ülkede keşif uçuşları yapıyor. Ruben Pater bu noktada geçmiş savaşlarda da kullanılmış olan teknolojik cihazlardan ilham aldığını dile getiriyor.

drone-dan-saklanma

Drone’dan saklanma adımlarının yanı sıra hayatta kalma ipuçları da dikkat çekici!

Bahsi geçen kılavuzun içinde bir de tek sayfalık hayatta kalma rehberi yer alıyor. Pater bunun çoğunlukla bir sanat olduğunu kabul ediyor. özellikle savaş alanlarında gizlenmenin hayat kurtaran bir eylem olduğunu dile getiren Pater, kızılötesi kameralardan, yansımalardan ve drone’dan saklanma adına birçok öneri veriyor.

Ruben Pater bu kılavuzun drone geçirmez bir dünya için güzel bir araç olduğunu düşünüyor. Bunların yanı sıra ünlü tasarımcı kılavuzunun birçok dile çevrilmesini ve dünyanın dört bir yanındaki insanların bu hususta bilinçli hale gelmesini istiyor. Ayrıca Pater doğru ellerde bu kılavuzun mükemmel bir eğitim unsuru olabileceğine de inanıyor. Dileyenler söz konusu kılavuzu Pater’ın web sitesinden kolay bir şekilde sipariş edebiliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here