htc vive ile robot kontrolü

Kurtarma robotları tehlikeli durumlarda insanları kurtarmak için son derece faydalı araçlar haline gelebilir. Ancak yeni nesil robotların koordinat ve esneklik açısından şu anda yeterli olmadığını görmek mümkün. Bunu düzeltebilmek için de bir Grup Japon araştırmacı, yepyeni bir robot kontrol metodu geliştiriyor. Bu şekilde insanların robotları bir kukla gibi kontrol etmesi mümkün hale gelebilir.

Aslında bu tür bir uzaktan kumanda sistemi yeni bir şey değil ve genellikle telepresence olarak bilinen bir araştırma koluna dahildir. Ancak Tokyo Üniversitesi araştırmacıları şu anda geliştirilmiş olan bu yöntemin öncekine göre daha gelişmiş olduğunu iddia ediyor. Daha önceki sistemlerde daha küçük robotlar kullanılıyor ya da botun sadece üst kısmı kontrol edilebiliyordu. Bu yöntem sayesinde ise HTC’nin sanal gerçeklik ürünü olan HTC Vive denetleyicileri sayesinde insanların bir robotu kontrol etmesi mümkün.

HTC vive
HTC Vive

Kurtarma robotları HTC Vive ile komut alabilecek!

HTC Vive’ın deniz feneri adlı sensörleri, üç boyutlu bir alan üzerinde kızılötesi ışıkları kullanarak kontrol cihazlarını izlemeyi sağlıyor. Yapılan denemelerde araştırmacılar denetleyicileri ellere ve ayaklara bağlayarak hareketleri haritaladı ve bu hareketleri robotlara komut şeklinde göndermeyi başardı. Ancak işin en zekice kısmı robota gönderilen hareketlerin yeteneklere uyacak bir şekilde ayarlanmasını sağlayan yazılım.

Japon araştırmacılar tarafından geliştirilmiş olan robot birkaç yıl önce üretilmiş ve JAXON adını almış. Şu anda araştırmacılar sistemin hala zayıf noktaları olduğunu kabul ediyor ancak yine de diğer sistemlere göre daha fazla esneklik sunacağını ve tepki vereceğini savunuyor. Şu anda bu tür sistemler her ne kadar kullanılmak için hazır olmasa da gelecekte daha kullanışlı ve etkili olacağı düşünülüyor.

Araştırmacılar şu anda yavaş yürüyüşlerin en iyi şekilde yapılabildiğini belirtiyor. Ayrıca merdiven çıkma, atlama ve hatta koşma gibi eylemleri gerçekleştirebilmek için gereken çalışmaların yapıldığını da müjdeliyor. Bu noktada sanal gerçeklik teknolojisinin daha etkili olabileceğini de ifade eden araştırmacılar bu şekilde operatörlerin robotun gördüklerini de görebileceğini iddia ediyor. Bakalım araştırmacılar kurtarma robotları için planlanan hedeflere ulaşabilecek mi?

 

 

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here