Robot Arı The RoboBee

Harvard Üniversitesi tarafından ilk olarak 2013 yılında geliştirme aşamasına başlanan The RoboBee isimli robot arı projesi, o dönemden bu güne kadar birçok farklı gelişime tanıklık edilmesine vesile oldu. Bir dönem sadece iniş, kalkış ve uçuş yeteneğine sahip olan The RoboBee, artık suya dalıp çıkabilecek düzeye geldi.

Robot arı The RoboBee projesi, artık sudan kalkış yapabiliyor!

Robot Arı The RoboBee

Yaklaşık olarak 175 miligram ağırlığındaki The RoboBee isimli robot arı, bundan böyle suya dalıp çıkabilecek. Hatta su üzerinden kalkış işlemini de gerçekleştirebiliyor olacak. Üstelik bunu yapabilmesi için bu robot arı, deyim yerindeyse küçük bir roket haline getirilmiş.

Robot Arı The RoboBee

Açıklanan bilgilere göre The RoboBee, gövdesinde küçük bir hazne taşıyor. Bu hazne de hem sudan çıkmasını hem de su üstünden kalkış yapmasını sağlayacak olan gazı taşımasına vesile oluyor.

Bir çift çok küçük elektrolitik plaka, suyu oksihidrojene yani hidrojen ve oksijen gazlarının karışımına dönüştürüyor. Elde edilen oksihidrojene, robot arının gövdesinde yer alan bu küçük haznede toplanıyor. Böylece robot arı, bu gaz ile birlikte suyun üstüne çıkmayı başarabiliyor. Daha sonrasında ise yerleştirilen dahili mini ateşleyici, oksihidrojeni ateşleyerek tıpkı bir roket gibi robot arının su üstünden sıçramasını sağlıyor. Daha sonrasında ise pervaneler, uçuş işlemini başlatmış oluyor.

Harvard Üniversitesi’nin yayınladığı videoda tüm bu süreçlerin nasıl meydana geldiği gösterilmeye çalışılmış. Öyle görünüyor ki sadece 175 miligram ağırlığındaki bu robot projesi, elde ettiği yeni özellikler ile bilim haberleri kapsamında yer almaya devam edecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here