Radyasyon Yaymayan Telefon Olacak mı?

Radyasyonsuz-SAR Değeri Olmayan Telefon

Radyasyon yaymayan telefon fikri bir soru cevap sitesi olarak bilinen Quora’da kendini gösterdi. Bilginin kısa sürede paylaşılmasını ve insanları bilgilendirmeyi amaçlayan bu sitede yarı zamanlı fizikçi Viktor T. Toth söz konusu soruyu cevapladı. Gelen bu cevap sonrasında da dikkatlerin yönü değişmiş oldu. Beklentiler ise çok da karşılık bulacak gibi görünmüyor. En azından teknoloji de çığır açıcı bir gelişim yaşanmaz ise.

SAR değeri olmayan telefon modeli olacak mı?

Öncelikle Toth el fenerlerinin cep telefonlarına nazaran çok daha fazla enerji yaydığını ifade ediyor. Yayılım yapmayan bir el fenerinin ışık da vermeyeceğini söyleyen Toth telefon radyasyonu oranının el fenerine göre binlerce kat daha düşük olduğunu belirtiyor. Akıllı telefonlara göre daha fazla radyasyon yayan cihazlar arasında ocakların da yer aldığını söyleyen Toth, ocağın yaymaması durumunda ısınamayacağını ve dolayısıyla bir işe de yaramayacağını iddia ediyor.

Radyasyonsuz-SAR Değeri Olmayan Telefon

Radyasyon yaymayan bir cep telefonu düşünülemez!

Bu noktada cep telefonunun da yayılım olmadan bir işlevi kalmayacağını tahmin etmek zor değil. Cep telefonları radyasyon sayesinde radyo dalgalarını alıyor ya da iletiyor. Yani radyasyon yaymayan telefon, işlevsiz bir telefon olarak nitelendirilebilir. “Telefon radyasyon yayar mı?” sorusuna da bu çekilde kısaca cevap verilmiş oluyor.

Ancak cep telefonlarının radyasyon yayma oranı kesinlikle ocak ya da el fenerine göre çok düşük. Söz konusu cihazlardaki oranlar, birbirine göre farklılık gösteriyor olabilir ancak bu cihazlar bizlere zarar verecek nitelikte bir yayılım yapmıyor. İletişim sırasında seviye artış gösteriyor olsa da belirli kurallar gereği bu seviye kontrol altında tutuluyor.

Örneğin Avrupa Birliği’nin kuralları gereği, SAR değeri belirli bir seviyenin üstünde bulunan cihazların satışı yapılamıyor. Firmalar da bu konuda çalışmalar yaparak, SAR seviyesini optimum değerin altına çekmeye çalışıyorlar. Telefon radyasyon zararları konusunda da net bir bilimsel çalışma sonucu henüz kendini göstermiş değil. Elbette ki çalışmalar yapılmıyor da değil. Bu konuda şu haberimize de bakabilirsiniz: Cep Telefonu Radyasyonu Zararsız Olabilir mi? Yeni Araştırma!

Radyasyon elbette ki son derece geniş çaplı bir terim ve DNA’ya zarar verebilecek düzeye ulaşabilir. Ancak günlük hayatta kullandığımız cihazlardan ya da telefonlardan yayılan radyasyon bizi bu şekilde etkileyemez. Sorumuzun cevabına gelecek olursak, ileride ne yazık ki böyle bir SAR değeri olmayan telefon modeli olmayacak. Sonuç olarak radyasyonsuz bir telefonu düşünemeyeceğimiz çok açık ve ileride de böyle bir akıllı telefon olacağını ummak nafile bir yaklaşım olacaktır.

Neyse ki telefonlar insanların düşündüğü kadar tehlikeli değil ve bizler belirli sınırlar aşılmadığı sürece rahatlıkla cep telefonlarımızı kullanabiliriz. En azından şimdiye kadar ortaya çıkan sarsıcı bir bilimsel çalışma sonucu kendini göstermiş değil. Telefon radyasyon önleyici konusunda da çalışmalar yapılıyor. Bilhassa da üreme organları için daha önemli olduğu ifade edilen bu konu ile alakalı olarak şu haberimizi de okuyabilirsiniz: Radyasyon Önleyici Boxer Geliştirildi!

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here