Qualcomm, Snapdragon 820 İşlemcilerini Samsung’a Ürettirecek!

Qualcomm un, yeni nesil işlemcisi olacak Snapdragon 820 serisinin üretimini Samsung ile gerçekleştireceğine dair raporlar gelmeye başladı. Bilindiği üzere Qualcomm aslında, TSMC işbirliği ile Snapdragon işlemcilerini üretmekteydi. Görünün o ki Samsung un yeni Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde kullanmaya başladığı Exynos 7 işlemcilerin 14 nanometre üretim bandını kullanması, Qualcomm un yeni nesil Snapdragon 820 işlemcileri için istenilen başlıca etmenlerden. Zira TSMC üretim bandı, henüz 14 nm üretim teknolojisine kadar düşebilmiş değil.

Qualcomm, Snapdragon 820 İşlemcilerini Samsung a Ürettirecek! - habertekno.com - haber tekno - teknoloji haberleri

Diğer yandan bu üretim anlaşması ile Snapdragon işlemciler yeniden Samsung Galaxy cihazlarda yer olması konuşuluyor. Snapdragon 820 işlemciler 14 nano metre üretim süreci ile daha verimli, daha az batarya kaynağı kullanan ve daha hızlı, aynı zamanda da verimli bir işlemci olacak. Bilindiği gibi Snapdragon 810 işlemciler için en çok yapılan eleştiri, gereğinden fazla ısı oluşturduğu yönündeydi. Ayrıca Snapragon 820 ile ilgili en büyük beklentilerden birisi de dahili LTE modemi ile üretilecek olması. Yine bu durum Samsung için daha pratik bir çözüm olabilir.

Son olarak Snapdragon 820 li cihazları, en erken 2016 yılında piyasaya çıkacak yeni amiral gemi modelleri ile görmek mümkün olacak gibi gözüküyor. Zira henüz tasarım aşamasında olan Snapdragon 820, en erken yılın sonuna doğru üretim sürecine geçebilir.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra Yeditepe Üniversitesi’nde İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.