yapay-zeka

Geçtiğimiz Cuma günü bir etkinlikte konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yapay zeka çalışmalarına öncülük eden ülkenin tüm dünyaya hükmedebileceğini ifade etti. Yapay zekanı geleceği temsil ettiğini söyleyen Putin, bunun sadece Rusya için değil tüm insanlık için geçerli olduğunu belirtti.

Yapay zekanın muazzam fırsatları beraberinde getireceğine değinen Rus Başkan, aynı zamanda tahmin edilmesi zor tehditlerin de oluşabileceğini söyledi. Ancak ne olursa olsun bu alandaki liderin dünyanın hükümdarı olacağını sözlerine ekledi.

yapay-zeka

Yapay zeka fırsatların yanı sıra tehditler de oluşturabilir!

Yapay zekanın gelişimi son dönemde ulusal güvenlik hakkındaki endişelerin de artmasına neden oldu. Bu alandaki liderlerin şu anda Çin ve Amerika olduğunu görmek mümkün. Ancak Çin’in yapay zeka çalışmalarında küresel lider olma hırsının da giderek arttığını söyleyebiliriz. Amerika ise geride kalma tehlikesi içinde zira Trump yönetimi bilim ve teknoloji çalışmaları için ayrılan fonları azaltmaya hazırlanıyor.

Sanayiden tıbba kadar yapay zekanın pek çok alanda kullanılacağı düşünülse de bu teknoloji savaşlarda da kullanılacak. Siber silahlar üretmek ve saldırı yapabilen drone sürüleri geliştirmek yapay zekanın yapabileceği işler haline gelecek.

Bu gelişmeler yönünde Putin’in düşüncesi ise gelecek dönemdeki savaşların drone’lar ile yapılacağı yönünde. Rus Başkan, bir tarafın drone’ları diğeri tarafından yok edildiğinde teslim olmaktan başka çare kalmayacağını söylüyor.

yapay-zeka

Savaşta üçüncü devrim mi yaşanacak?

Elon Musk ve 116 teknoloji lideri Birleşmiş Milletler’e yapay zeka silahlarının nasıl geliştirileceğine dair yeni düzenlemeler yapılması için bir dilekçe göndermişti. Bu dilekçede otonom teknoloji kullanımının barut ve nükleer silahların gelişimi ile birlikte savaşta üçüncü bir devrim anlamına geleceği belirtildi.

Elbette bu silah savaşında kazananın her şeyi alacağı senaryosu geçerli olacak diye bir kaide yok. Bu noktada Putin alanı tekelleştirmek istemediklerini ve Rusya’nın şu anda nükleer teknolojilerini paylaştığı gibi, bu alanda da lider olursa teknolojileri yine paylaşacağını dile getirdi.

Bu konuda düşüncelerini dile getiren bir diğer isim de Elon Musk oldu. Çin ve Rusya’nın bilgisayar bilimlerinde ciddi anlamda güçlendiğini dile getiren SpaceX CEO’su, bu yapay zeka üstünlüğü rekabetinin Üçüncü Dünya Savaşı’na neden olabileceğini söyledi.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here