PS5 & PlayStation 5

PS5 yani PlayStation 5 oyun konsolu ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. PS5 çıkış tarihi ile ilgili de yeni iddialar ve bilgiler, bir süre önce gündeme geldi ve dikkatleri üzerine toplamış oldu.  Sony tarafından üzerinde çalışmaları devam eden yeni oyun konsolu ile ilgili ilk olarak, 2020 tarihi işaret ediliyordu.

Bir süre önce ise yapılan açıklama doğrultusunda 3 yıl daha yeni oyun konsolunun piyasada olmayacağına dikkat çekilmiş oldu. Dolayısıyla raflarda yerini almadan önce yeni konsolun 3 yıl daha beklemesi gerekecek gibi görünüyor. Sony’nin 2020 yılına kadar PS4 ve PS4 Pro modelleri ile devam edeceği ve daha öncesinde yeni konsola geçiş yapmayacağı ifade ediliyordu. PlayStation 5 konusunda ise yeni gelen bilgiler, beklentileri daha da erkene çekmiş oldu. PS5 geliştirici sürümlerinin ilgili kesimlere gönderildiği ve üzerinde çalışmaların başladığı haberinin gelmesinden sonra, 2020 beklentileri de biraz daha erkene çekilmiş oldu. Zira geliştirici sürümlerinin 2018 yılı içerisinde geliştiricilere ulaştırılması, Sony’nin PS5 özellikleri konusunda son kararı verdiğini ve çok ciddi anlamda son tüketiciye ulaşacak ürünü hazırladığı şeklinde yorumlandı. “PlayStation 5 ne zaman?” sorusunun cevabı da bu gelişmelerden sonra, 2019 yılına doğru evrilmiş oldu. Elbette ki 2019 yılının ilk ayları yahut ortasında, yeni konsolu görmek mümkün olmayacaktır.

PS5 & PlayStation 5

Şimdiye kadarki Sony’nin PS serisi ve duyurulma tarihleri ise şu şekilde sıralanıyor:

 • PlayStation çıkış tarihi 1994
 • PSone çıkış tarihi 2000
 • PlayStation 2 çıkış tarihi 2000
 • PlayStation 2 Slimline çıkış tarihi 2004
 • PlayStation 3 çıkış tarihi 2006
 • PlayStation 3 Slim çıkış tarihi 2009
 • PlayStation 3 Super Slim çıkış tarihi 2012
 • PlayStation 4 çıkış tarihi 2013
 • PlayStation 4 Slim çıkış tarihi 2016
 • PlayStation 4 Pro çıkış tarihi 2016
 • PlayStation 5 çıkış tarihi “2020-2021”

2019’un sonuna doğru kendini göstermeye başlayacak olduğu ifade edilen yeni model, 4K 60 kare-saniye hedefi üzerinde durulmuş bir model olacak.

PS5 özellikleri, fiyatı ve tasarımı nasıl olacak?

Bilindiği gibi bilhassa da Microsoft’un Xbox One X konsolu, Pro modelinin donanım anlamında üstüne çıkarak 4K konusunda çok daha iyi bir deneyim sunmayı vaat etmişti. PlayStation 5 özellikleri ile bu konuda bir nebze de olsun geride kalan Sony, yeniden donanımsal anlamda zirveye oynayacak. Şimdiye kadar yeni oyun konsolunun geliştirilme çalışmalarındaki temel hedef, tüm oyunlarda Ultra HD yani 4K ve 60fps olarak belirlenmiş. PlayStation 5 oyunları söz konusu olduğunda, 4K konusunda herhangi bir sorun yaşamayacaklarını söylemek mümkün.

PS5 oyunları, elde edilen bilgilere gör şu teknik özellikleri taşıyan bir oyun konsolu üzerinde çalışacak:

 • AMD Navi GPU (7nm)
 • AMD Zen mimarisine sahip özelleştirilmiş işlemci
 • 8 yahut 12 GB RAM

Daha önce Pro modelinde isminden söz ettirmesi beklenen Zen mimarisi, yeni konsolun özelleştirilmiş işlemcisi olacak. Daha önce geliştiricilerin herhangi bir gecikme yaşamaması adına, Zen geçişlerinde temkinli davranılmıştı. Yeni nesil ile artık tam manasıyla ciddi bir geçiş yaşanacak. PS5 2018 yılında geliştiricilerin bir kısmına ulaşmaya da başladığı için, bu konuda herhangi bir sorun olmayacaktır. AMD tarafından sağlanacak olan hem ekran kartı hem de işlemci, piyasada yer alacak olan GPU ve CPU modellerinden daha farklı olacaktır. Zira hem Microsoft’un hem de Sony’nin konsollarda AMD ile işbirliğine gitmesinin temel sebebi, AMD tarafından özelleştirme imkanı sunulması olarak açıklanabilir.

AMD tarafından sunulan en önemli özelleştirme ise, mevcut GPU ve CPU modellerinde, bir sonraki nesilde eklemeyi planladığı özellikleri daha erken sunması oluyor. Örneğin Navi ve Zen sonrasında piyasaya sunulması beklenen bir özellik, yapılan Sony ve Microsoft işbirliği ile mevcut işlemcilerin özelleştirilmesi ile konsollarda kullanılabiliyor. Dolayısıyla şimdiye kadar ortaya çıkan Navi ve Zen performans detaylarından farklı bir konsol performansı ile karşılaşmak mümkün olabilir. Fiyatlandırma konusunda da bu gibi güçlendirilmiş detayların bir etkisi olacaktır. Cihazın genel tasarımı ile ilgili ise henüz bir bilgi mevcut değil.

PS5 & PlayStation 5

Gerek kasa tasarımı gerekse de yeni DualShock için herhangi somut bir iddia ile karşı karşıya kalınmadı. PlayStation 5 fiyatı, şimdiye kadar konsollar için belirlenmiş olan fiyatların en yükseği ünvanına ulaşabilir. Şimdiye kadar dile getirilen sayılara göre ise bin dolar sınırı çok da şaşırtıcı olmayan bir gelişme haline gelebilir. PS5 Pro konusunda da birçok yerde çeşitli haberlere rastlamak mümkün. Ancak Sony’nin 4 serisi ile yaptığı Pro çalışması, bir sonraki dönemlerde kendini tekrarlayan bir yapı olmayacak gibi görünüyor. Zira böyle bir adımın atılmasının temel sebebi, Xbox One X ile rekabeti korumak ancak yeni bir nesil geçişi de yapmamaktı.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here