Proxima b Gezegeninde Hayat Var Mı?

Diğer gezegenlerde yaşam bulguları arayışı tüm hızıyla devam derken, Proxima b bulundu. Peki, Proxima b gezegeninde yaşam var mı?

İkinci bir Dünya, belki de komşumuz olan bir yıldızın yörüngesinde dönüyor olabilir. Üstelik yeni simülasyonlara bakacak olursak, ikinci bir Dünya olarak adlandırabileceğimiz Proxima b adlı gezegen bizler için oldukça rahat bir yaşam sunabilir. Söz konusu gezegen kabaca Dünya’nın boyutlarında ve kayalıklardan oluşuyor. Teorik olarak ne çok soğuk ne de çok sıcak olmayan göl ve akarsuları da barındırıyor. Üstelik gezegenimize de sadece 25 trilyon mil uzaklıkta konumlanmış durumda. Kulağa çok hoş geliyor değil mi?

Proxima b hakkında her şeyi biliyor muyuz?

Ancak elbette Proxima b gezegeni hakkında öğrenilmesi gereken pek çok şey var. Öncelikle bu gezegenin atmosfer ve suya sahip olmadığı biliniyor. Bunun sonucunda da sıcaklıkların nasıl olduğunu bilmek mümkün değil. Ayrıca bu gezegenin yıldız alevlenmelerinden korunmak amacıyla manyetik bir alana sahip olup olmadığı da bilinmeyen detaylardan bir tanesi.

Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen Exeter Üniversitesi araştırmacıları Proxima b’nin verilerini Met Office Unified Model’da kullanmış ve değişik senaryolar yaratarak oradaki iklimin nasıl olduğuna dair bazı araştırmalar gerçekleştirmiş.

Proxima b gezegeninde yaşam kurma şansımız var mı?

Eğer bu gezegen Dünya’nınkine benzer bir atmosfere ya da en azından azot ve karbondioksitten oluşan daha basit bir atmosfere sahipse, sıvı suyu destekleyebilecek rahat bir sıcaklığı yakalamak mümkün hale gelebilir. Bu durumda Proxima b’de yaşama şansı da doğabilir.

Söz konusu sonuçlar bilim insanlarının simülasyona birkaç teorik sorun gönderdiğinde bile geçerliliğini korumuş. Proxima b yıldızına çok yakın şekilde durduğu için bir tarafı ışık alırken bir tarafı da karanlık olacak demektir. Ancak elbette alınan sonuçlar tam anlamıyla doğru olmayabilir. Neler olup bittiğini öğrenmek için de Proxima b’ye küçük bir uzay aracı göndermemiz gerekebilir. Bu konu ile ilgili olarak daha önce hazırlamış olduğumuz ötegezegenler ile ilgili şu makalemize bakabilirsiniz: Ötegezegen Nedir? (Öte-Gezegen İle İlgili Tüm Detaylar)

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here