Profil Fotoğrafınız, Kimlik Hırsızlığına Sebep Olabilir!

Profil fotoğraflarınızda görülen parmaklarınız üzerinden, parmak izinizin alınabileceği mümkün. Nasıl mı? İşte tüm detaylar!

Çekilen fotoğraflardaki çözünürlüklerin artması, beraberinde çok farklı güvenlik sorunlarını da ortaya çıkmış oldu. Japon Ulusal Enformatik Enstitüsü ile yapılan bir röportajda, aslında profil fotoğraflarındaki parmak görüntülerinden, parmak izi almak mümkün!

Elinizin fotoğrafı, parmak izinizin çalınması ile sonuçlanabilir!

Japon Sankei Shimbun gazetesinin Japon Ulusal Enformatik Enstitüsü profesörlerinden Isao Echizen ile yaptığı röportaj kapsamında, gelişen görüntüleme teknolojilerinin, aslında ne kadar büyük bir güvenlik sorunu oluşturduğunu ortaya koydu.

ayakkabı selfie

Yapılan röportaj kapsamında edinilen bilgilere göre, 3 metre yakınlıktan çekilen fotoğraflardan, parmak izi çalmak mümkün.

Aslında, bu konu ile ilgili daha önce de söylentiler ortada dolaşmaktaydı. Lakin, doğrudan konu ile ilgili araştırmaları ile ünlü bir kurum üyesinden böyle bir açıklama gelmesi, durumun ne derece ileriye uzandığını ortaya koymuş oldu.

Elbette ki bu konuda güvenlik önlemi alma yönünde çalışmalarda yapılıyor. Ne yazık ki hem önlem hem de parmak izinin nasıl çalındığına dair detaylı bilgiler kaydedilmemiş durumda.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.