Plajda Telefon

Plajda telefon kullanımı, belirli ufak detaylara dikkat edilmediği takdirde ne yazık ki istenmeyen sorunları ortaya çıkartabiliyor. Denizde telefon kullanmak için plaja beraberinde akıllı telefonlarını da götüren kullanıcılar, aslında bazı küçük detaylara dikkat ederek oluşabilecek sorunların da önüne geçebilirler.

Plajda cep telefonu kullanımı sırasında nelere dikkat edilmeli?

Plajda cep telefonu kullanımı ile ilgili 3 önemli madde bulunmaktadır. Hem cihaz güvenliği hem de kişisel güvenlik için dikkat edilecek olan bu önemli hususlar, oluşabilecek problemlerin önüne gelişmesini sağlayacaktır.

  1. Telefonunuzu güneşten koruyun
  2. Telefonunuzu deniz/plaj kumundan koruyun
  3. Su geçirmez özelliği de olsa telefonunuzu deniz suyundan uzak tutun

Söz konusu bu basit üç adıma dikkat ederek hem telefonların kullanımını plajlara da taşıyabilir hem de güvenli bir şekilde cihazınızı koruyabilirsiniz.

  • Telefonunuzu güneşten uzak tutun

Akıllı telefonların en hassas ve tehlike oluşturabilecek bileşenleri, bataryalardır. Li-ion bataryaların en büyük hassasiyeti ise sıcaklıktır. Güneş altında bırakılar telefonlar, kısa sürede çok ciddi bir şekilde ısınabilir. Bu ısının güvenli seviyenin üstüne çıkması, cihazın patlaması ile sonuçlanabilir. Güncel akıllı telefon modelleri, bu konuda güvenlik sağlamak adına sıcaklığın belirli bir derecenin üstüne çıktığı durumlarda, kullanıcısına uyarı vermektedir.

Örneğin iPhone modellerindeki iOS işletim sistemi, güneş altında fazla kalma sonucunda ısının artması ile kullanıcısına bir uyarı vermektedir ve telefonun kullanılmasına izin vermemektedir. Yeniden güvenli sıcaklıklara inildiğinde ise, iPhone kullanımına devam edilebilir. Sıcaklığın fazla artış göstermesi ise patlamalara ve yanmalara sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda ise yangını söndürmenin en iyi yolu, cihazı kuma gömmek olacaktır. Üstelik bu durum, sadece telefonlar için değil Li-ion bataryalı tüm teknolojik cihazlar için geçerli olacaktır. Palajda telefon saklama konusunda gelen tavsiyeler ile birlikte bu durumu da göz ardı etmemek büyük önem taşımaktadır.

  • Telefonunuzu deniz kumundan koruyun

Deniz kumu, elbette ki vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Ancak cep telefonu ile temas etmesi, çeşitli fiziksel sorunlara da neden olabilir. Cihazların üzerinde yer alan hoparlör çıkışı, mikrofon çıkışı, 3.5mm kulaklık girişi, şarj girişi ve diğer tüm bölümler, deniz kumu ile kullanılmaz bir hale gelebilir. Hem işlemselliği hem de deneyimi olumsuz etkileyebilecek olan deniz kumu, temizlenmesi de en zor dış maddeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla özellikle de plajda fotoğraf çekerken, deniz kumuna özel bir hassasiyet gösterilmesi, iyi bir adım olacaktır.

plajda cep telefonu

Genelde kullanıcılar, “Plajda telefon nasıl saklanır?” sorusunu yöneltmektedir. Plajda telefon saklama tavsiyesi olarak da genel itibariyle ayakkabı içine konulması gibi bir tavsiye verilmektedir. Bu tavsiye hem sıcaklık konusuna hem de deniz kumu konusuna dahil olacak bir soruna da sebep olabilir. Ayrıca plajda telefon sapığı haberleri de bu tip durumlarda kendini göstermektedir. Nitekim bu konulara da özenli bir şekilde yaklaşım göstermek gerektiğini söylemek, yanlış bir ifade olmayacaktır.

  • Telefonunuzu deniz suyundan uzak tutun

Günümüzde duyurulan güncel üst seviye akıllı telefon modelleri, IP67 ve IP68 gibi suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına sahip olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Ancak hiçbir firma, böyle bir iddiası olsa da ne yazık ki suya ve toza dayalı problemleri, garanti dışında bırakmaktadır. Genel itibariyle suya karşı dayanıklılık gösteriyor olsalar da söz konusu tuzlu su olduğu vakit, durum biraz daha farklı bir hal almaktadır. Daha önce ifade edilen bu sertifikaların alınması için geçerli olan testler, genel olarak tatlı su ile birlikte yapılmaktadır. Deniz suyu yani tuzlu su teması söz konusu olduğunda, çeşitli deformasyonlar meydana gelebilir. Nitekim her ne kadar kullandığınız cihazda suya ve toza karşı dayanıklılık özelliği olsa da deniz duyu konusunda çok daha fazla temkinli davranmak gerektiğini söylemek, yanlış bir ifade olmayacaktır.

Tüm bunların dışında plaj telefon kılıfı gibi çeşitli çözümler, her ne kadar güneş ışığından korumasa da hem kumdan hem de sudan korumaya etkin bir şekilde yardımcı olacaktır. Denizde, plajda telefon kullanımı hakkında öne çıkan detayları da bu şekilde özetlemek mümkün oldu. Günümüzde hem sosyal medya kullanımı hem de fotoğraf çekimi her ortamda ve her şekilde devam ettirildiği için, farklı alanlarda farklı çözümler de geliştirmek gerekebiliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here