Pixar, Steve Jobs ve Apple’ı Nasıl Kurtardı?

1997 yılının yazında bir Cumartesi günü Steve Jobs Pixar meslektaşı Lawrence Levy ile haberleri vermek için bizzat bir araya geldi. Peki, neydi bu haberler?

Pixar Steve Jobs

Steve Jobs, Pixar meslektaşı Lawrence Levy’e “Apple’a geri dönmeyi düşünüyorum.” dedi. Lawrence Levy ise ona bu muazzam meydan okuma karşısında emin olup olmadığını sorduğunda Jobs’un cevabı “Emin değilim ancak bunu deneyebilirim.” oldu. Bu konuşmanın sonrasında olanlar sayısız makale ve kitapta yer aldı.

Steve Jobs, kendi kurmuş olduğu ve iflasın eşiğinden döndürdüğü firmayı geçici CEO olarak devraldı ve bugünkü konumuna yani dünyanın en değerli firmalarından bir tanesi haline getirdi. Kaçınılmaz bir sonuç olarak düşünülmesi kolay olduğu için bu hikaye birçok kez anlatıldı. Elbette Steve Jobs geri gelecek ve sihirli bir şekilde Apple’ı kurtaracaktı. Ancak gerçekte, Jobs kendinden tamamen emin değildi.

pixar

Steve Jobs Pixar’a büyük önem veriyordu!

Jobs, yeniden Apple’ın CEO’su olmadan önce Pixar’ın sahibi ve CEO’suydu. 90lı yılların ortasında ilk uzun metrajlı  filmi üzerinde çalışan Pixar aynı zamanda finansal sorunlar ile mücadele ediyordu. Ancak Jobs firmayı kendi başına finanse etmekten yorulmuştu ve CFO olarak Levy’i işe aldı.

Levy, Jobs ile ilk tanıştığında Apple kurucusunun itibarı oldukça şüpheliydi ve yan firmalar da Apple gibi finansal sorunlar yaşıyordu. Ancak herkes gibi o da Pixar’ın Apple’ı kurtaracağını düşünüyordu. Hatta bu konu açıldığında Steve Jobs’un ses tonuna ağırlık ve önem geldiğini bile söylüyordu.

pixar-steve-jobs-apple-i-nasil-kurtardi-1

Pixar sonunda halka arz edildi!

İşler Jobs’ın istediğinden uzun sürdü ancak 29 Kasım 1995’te Pixar halka arz edildi. O gün Levy ve Jobs bir araya gelerek stokları izledi. İşler tam da istedikleri gibi gitti ve Jobs bir milyarder oldu. Levy’e göre Apple’a dönme riskini alması Jobs’a bu konuda yardım etti.

Ortada bir gerçek var ki Steve Jobs eğlence endüstrisinin tadını ilk kez Pixar sayesinde alabildi. Levy’nin söylediklerine göre de Jobs ile birlikte o da eğlence endüstrisini gerçek anlamda tanıdı. Ayrıca bu endüstriyi tanımaları iPod, iTunes ve Apple TV’nin ortaya çıkmasını sağladı.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here