Pentagon Telefonlardaki GPS Özelliğini Kapattırıyor!

iPhone Haritalar

Pentagon’un askeri personellerin telefonlarındaki GPS özelliklerini kapatması yönünde ciddi bir çalışma üstünde olduğuna dair bilgiler ortaya çıktı. Zira telefonlardaki ya da diğer mobil cihazlardaki GPS sistemleri, aslında askeri bölgeler için çok ciddi bir tehlike oluşturabiliyor. Zira askeri bölgelerin somut bir şekilde haritası ortaya çıkmış oluyor.

Navigasyon ile gizli bölgeler, dolaylı olarak açığa çıkmış oluyor!

Bilindiği gibi özellikle de akıllı telefonların GPS özelliği ile birlikte Google Haritalar servisi başta olmak üzere birçok farklı navigasyon uygulaması ciddi anlamda kullanılır oldu. Günlük hayatta çok iyi bir yol gösterici olmalarına karşın, anlaşılan o ki beraberinde önemli güvenlik sorunlarını da getirebiliyor. Bununla ilgili olarak Pentagon’un askeri bölgelerde telefonlardaki ve diğer mobil cihazlardaki harita servislerinin aktif edilmemesi yönünde açıklamalar yaptığı ortaya çıktı.

GPS ile oluşturulan haritalar

Bununla birlikte akıllı bileklik ve akıllı saat gibi diğer giyilebilir teknoloji ürünlerinin de kullanımının yasaklandığına ilişkin bilgiler ortaya çıktı. Nitekim özellikle de belirli noktalarda tüm GPS destekli ürünlerin kullanımına yasak getiriliyor. Zira çok ciddi bir güvenlik sorununu ortaya çıkabileceğine ilişkin önemli örnekler ortaya çıkmış durumda.

Pentagon

Askeri personelde ve üslerdeki diğer görevlilerden böyle bir istekte bulunulmasının sebebi ise, içinde bulundukları tesisin dolaylı olarak haritasını açık ediyor olmaları şeklinde açıklanıyor. Bilindiği gibi GPS özelliği, aktif uygulamarla beraber aslında tüm konumları izliyor ve bu konumları takip ederek harita üzerinde güncellemeler yapıyor. Sorun da tam olarak burada ortaya çıkıyor. Zira askeri bölgelerin içindeki bölümlerin, aslında haritalarda yer almaması isteniyor. Güvenlik konusunda önemli sorunlar ortaya çıkartabileceği düşünülerek başta telefonlarda olmak üzere diğer mobil cihazlarda bu özelliğin kapatılması isteniyor. Anlaşılan o ki bu konudaki özel çalışmalar, çeşitli kısıtlama kararları ile kendini göstermeye devam ediyor olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here