pentagon

ABD Savunma Bakanlığı tarafından kurulan Ortak Yapay Zeka Merkezi (JAIC), sonunda Pentagon‘un stratejisini başlatacak ve bu strateji üzerinde denetleme yapacak. Birkaç yıl boyunca süren çalışmalar sonrasında Savunma Bakanı Yardımcısı Patrick Shanahan, Haziran ayı sonunda JAIC’i kurdu ve bir belge yayınladı. Ayrıca Shanahan önlerindeki 30 gün boyunca personellerin ihtiyaçları ve ulusal görev hedeflerini belirleyeceklerini ifade etti. Ancak merkezin ileriye dönük planları hususunda bir kamuoyu açıklaması yapılmadı.

Pentagon yapay zeka stratejisi konusunda nasıl bir iş çıkardı?

Şu anda Pentagon’un yapay zeka stratejisi, bu stratejiyi uygulayan Çin ve Rusya gibi ülkeler ile karşılaştırılabilir durumda. Zira Beyaz Saray bu stratejiyi geliştirebilmek adına gereken bütün teknolojileri kullandı ve bunun için epey uğraştı. Elbette bu strateji için gereken en önemli şey para. Bu noktada Facebook, Google, Twitter ve Microsoft gibi milyar dolarlık ABD firmaları reklam satmak için her zaman en iyi yolları bulmaya çalışıyor.

Beyaz Saray söz konusu strateji için bir yapay zeka zirvesi düzenledi ve hatta özel bir yapay zeka komitesi oluşturdu. Bu komiteye başkanlık edecek kuruluşlar ise Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi (OSTP), Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) ve Ulusal Bilim Vakfı (NSF) oldu.

pentagon

Yapay zeka komitesi iyi bir iş çıkarabilecek mi?

OSTP ve NSF’in liderlik hususunda yetersiz olduğunu söylemek mümkün. Geçtiğimiz hafta Başkan Trump OTSP başkanlığı için meteorolog Kelvin Droegemeier’i aday göstermişti ancak yine de her iki organizasyonda da pek çok boşluk var. Zira hatırlanacağı üzere Trump yönetimi bilim insanlarının bir kısmını temizlemişti.

Neyse ki Pentagon stratejisi hususunda DARPA son derece iyi bir lider olabilir. Ancak yine Pentagonun altına düşeceği için bu birincil amacının savunma olduğunu gösterir. Medeni haklar, kamu refahı ya da ekonomi değil, sadece savunma. Kapsamlı bir yapay zeka stratejisi olmadan Facebook ve Google beğenilerinin hayat tarzımızı koruyup korumadığını öğrenmeye çalışmaya mahkumuz. Bu strateji için önümüzdeki Kasım ayında yani ara seçimlerin yapılacağı zamanda bir test gerçekleştirilecek. Bakalım Beyaz Saray bu konuda başarılı olabilecek mi?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here