Pasif Wi-Fi Nedir, Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Pasif Wi-Fi yaygınlaşıyor! Wi-Fi teknolojisinin en büyük problemi olan yüksek enerji tüketimini tarihe gömecek pasif Wi-Fi hakkında merak edilen her şey!

pasif-wi-fi

Pasif Wi-Fi teknolojisinin yani “passive Wi-Fi” teknolojisinin sesleri, iyiden iyiye duyulmaya başladı. Bilhassa da nesnelerin interneti yani IoT tarafındaki atılımlar, pasif Wi-Fi teknolojisine ciddi bir ivme kazandırmış oldu. Nitekim son dönemlerde de “pasif Wi-Fi nedir?” sorusu, sıkça duyulanlar arasında yerini almaya başladı.

İnternet günümüzün vazgeçilmez bir öğesi haline geldi ve akıllı cep telefonlarından akıllı saatlere ve akıllı ev eşyalarına kadar neredeyse bütün elektronik eşyalarda internet kullanılmaya başladı. Söz konusu cihazların internete bağlanabilmesi için de genellikle kablosuz internet bağlantısı yani Wi-Fi tercih ediliyor. Günümüzde girdiğimiz her ortamda internete kolay bir şekilde ulaşmamızı sağlayan Wi-Fi teknolojisi cihazların birbiriyle bağlantı kurmasını da sağlıyor.

Wi-Fi teknolojisinin en kötü özelliği ise şüphesiz ki tükettiği enerjidir. Diğer cihazlar ile iletişim kurması gereken cihazların söz konusu iletişimi Wi-Fi bağlantısı üzerinden gerçekleştiriyor olması pil ömrünün de ciddi anlamda kısalmasına neden oluyor. Bu yüzden de pek çok nesnelerin interneti (IoT) cihazı daha düşük enerjili alternatifleri tercih ediyor.

Pasif Wi-Fi: Daha düşük enerji tüketimi!

Günümüzde Wi-Fi teknolojisinin tükettiği enerjiyi daha aza indirgemek amacı ile de pek çok çalışma yürütülüyor. Bu çalışmalardan bir tanesi de Washington Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülüyor. Bu çalışmaların sonucunda geliştirilmiş olan pasif Wi-Fi adlı teknoloji, sıradan Wi-Fi bağlantısının 10 binde biri kadar enerji tüketerek cihazların iletişim kurmasını sağlıyor. Üstelik yeni nesil bu Wi-Fi saniyede 11 megabite veri transferi kapasitesi ile diğer kablosuz iletişim alternatiflerinden çok daha üstün durumda. Bluetooth’a göre de daha az enerji tüketen bu teknolojinin çalışma mantığı ise son derece basit.

pasif-wi-fi

Pasif Wi-Fi nasıl çalışıyor?

Sıradan Wi-Fi cihazları hem analog hem de dijital bileşenlerden meydana geliyor. Dijital bileşenler özellikle son yıllarda son derece hızlı bir şekilde geliştirildi ve eskiye oranla çok daha az enerji tüketmeye başladı. analog bileşenlere bakacak olursak bu bileşenler hala radyo dalgaları yaymak için fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor.

Yeni Wi-Fi teknolojisi ise içerisinde analog bileşenler olmayan cihazlar ile kullanılıyor. Daha az enerji tüketmesi istenen cihaza pasif Wi-Fi modülü yerleştiriliyor ve bu donanımın içinde yalnızca dijital Wi-Fi modülü yer alıyor. Ayrıca radyo dalgalarını oluşturmak için içerisinde analog bileşenler de yer alan bir cihaz prize takılıyor ve sabit şekilde radyo dalgası yaymaya başlıyor.

Batarya ile çalışan dijital bileşenli cihazlar ise söz konusu radyo dalgalarını neredeyse hiç enerji harcamadan yansıtıyor ve diğer cihazlar ile iletişim kurmayı başarıyor. Bu şekilde de pil ömrünün binlerce kat artması sağlanıyor. Evde kullanılan cihazları ele alacak olursak, evin içerisinde yer alan sabit modemin analog RF’ pasif Wi-Fi bağlantısına sahip olan cihaz tarafından da kullanılabiliyor.

Elbette bunlara bağlı olarak pasif Wi-Fi bağlantısının veri aktarım hızı sıradan Wi-Fi bağlantısına göre çok daha az oluyor. Washington Üniversitesi kampüsünde yapılmış olan deneylerde pasif Wi-Fi sinyalinin 30 metre uzaktan algılanabildiği görüldü. Bu teknolojisi sayesinde akıllı ev aletlerinin iletişimi konusunda ciddi bir devrim yaşanması mümkün.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here