Pandalar Hayatta Kalmak İçin Ne Kadar Alana İhtiyaç Duyuyor?

Pandalar için her gün yeni araştırma ve çalışmalar yapılıyor. Bu kez doğal hayatta pandaların yaşamak için ne kadar alana ihtiyaç duydukları araştırıldı.

Pandalar

Yatak odanızın bir karayolunun hemen yanında, banyonuzun da komşunuzun evinde olduğunu düşünün. Bu noktada hayatın biraz zor olabileceğini tahmin edersiniz. Bu durum hayvanların yaşam alanı parçalandığında meydana gelir. Özellikle dev panda yüzyıllar boyunca bu olgunun kurbanı olmuştur. Yani aslında pandalar için yaşam alanları yüzyıllar öncesinde kısıtlanmıştır.

Habitat parçalanması, artan zorluklar nedeni ile türlerin gelişimini zorlaştırır. Bilindiği üzere panda türleri de üreme konusunda yıllardır sıkıntı çekiyor. Ancak yine de uzun vadede düşünecek olursak bir dev panda koşullar yerinde olduğu sürece yaşamını sürdürebiliyor.

Pandalar için yaşam alanları oluşturulacak!

Pandaların ev sevdiği yiyecek şüphesiz ki bambu bitkileri. Günlük olarak ciddi miktarlarda bambu tüketen bu sevimli canlılar ayrıca Çin’in ormanlarının sağlıklı kalmasına da yardım ediyordu. Bu büyük otçullar bambu yerken bambuların tohumlarını da ormanın tabanına yayıyordu. Bu bilgilerden yola çıkarak bir araştırmaya başlayan Çinli araştırmacılar habitat kalitesi değerlendirmesi yaparak pandalar için yaşam alanları oluşturmaya karar verdi.

pandalar

Bu noktada minimum alan düzeyi ise 114,7 kilometre kareydi. Elbete bu pandaların daha küçük alanlarda yaşayamacağı anlamına gelmiyor ancak küçük alanlarda bu canlılar fazla hayatta kalamazlar. Onlar için mükemmel yaşam alanı ise bambu yoğunluklu dağların bitişik kuşakları olacaktır.

Günümüzde koruma altına alınarak üremeye teşvik edilen sevimli pandaların daha uzun ve daha sağlıklı yaşayabilmesi için elbette büyük alanlara ihtiyaç var. Bunun öncesinde elbette pandaların çoğalması gerekiyor. Bunun için Çinli araştırmacılar oldukça yaratıcı yöntemler kullanarak bazı çalışmalar yapacağını iddia ediyor. Bakalım nasıl çalışmalar yapılacak ve en önemlisi de bu çalışmalar sonuç verecek mi?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here