Oracle ve Google’ın Java Savaşı Devam Ediyor!

Oracle ve Google'ın Java Savaşı

Günümüzde patent ihlalleri iddiaları neticesinde, dev firmaların karşı karşıya geldiğine pek çok defa şahit oluyoruz. Son dönemlerin en önemli çekişmesi de, Google ve Oracle arasında geçiyor. Anlaşılan o ki Oracle ve Google’ın Java savaşı, tam gaz ilerlemeye devam ediyor.

Ayrıca Bakınız

iPhone 7 Kasası Görüntülendi!

Oracle ve Google’ın Java savaşı!

Oracle ve Google'ın Java Savaşı

Hatırlatmak gerekirse bir süredir Oracle, Google’ın Android ile kendi patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle Google’a dava açmıştı. Bilindiği gibi Android, Java temelli bir yapıya sahip. Java’nın arkasındaki isim bir dönemler Sun firması idi. Ancak sonrasında Sun’ın Java patentleri, Oracle tarafına taşındı. Bu değişim ile beraber de birçok Java özelliğinin hakları, Oracle’ın eline geçmiş oldu.

Oracle ise elindeki bu patentlere dayanarak, Google’ın Android gelişiminde kullandığı Java teknolojisinin pek çok bölümünün patentlerini ihlal ettiğini gündeme taşıdı. Aslında Java, açık kaynak bir yapıya sahip. Lakin Google, Java patentleri ile Android üzerinden ciddi gelirler elde ettiği için, Oracle için işin rengi değişmiş oluyor.

Oracle ve Google'ın Java Savaşı

Son gelen bilgiler de Oracle ve Google’ın Java savaşının kızıştığı yönünde. Ancak eğer ki Google, Android ile Oracle’ın sahip olduğu patentlere bir ihlal yapıyorsa, ilerleyen dönemlerde bu ihlallerden elde ettiği gelirleri Oracle üzerine geçirmek mecburiyetinde kalabilir.

Son yıllarda bu ve buna benzer pek çok patent ihlali davaları ile karşılaşılıyor. Oracle ve Google arasındaki bu patent savaşında ise kimin mağlup geleceği de, merakla beklenenler arasında.

 

>> Oracle ve Google’ın Java savaşı ile ilgili siz  ne düşünüyorsunuz?

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.