Opera VPN ülke seçimi kalktı!

Opera VPN servisi yeni yayınlanan güncelleme ile birlikte kısıtlı bir hal almaya başladı. Opera VPN açma işlemi yapan kullanıcılar, yeni güncelleme sonrası farklı bir tablo ile karşılaştı. İşte yeni Opera güncellemesinin detayları!

Opera VPN

Opera tarayıcı için yayınlanan yeni macOS ve Windows güncellemesi ile birlikte, ücretsiz VPN sisteminde bir değişiklik yaşandı. Yeni güncelleme ile birlikte Opera VPN kullanımı, ülke seçimi konusunda farklı bir sisteme geçiş yapmış oldu. Bundan böyle Opera ücretsiz VPN kullanımlarında, sadece bölge seçimi yapılabilecek. Daha önce kullanılan ülke bazlı seçim hakkı, güncelleme sonrasında kaldırılmış oldu.

Opera VPN açma sistemi yeni güncelleme ile değişti!

Öncelikli olarak hatırlatmak gerekirse, ilk olarak Opera geliştirici sürümü ile birlikte kullanılmaya başlanan ücretsiz built-in yani dahili VPN sistemi, daha sonrasında final sürüm için de yayınlanmış ve tüm kullanıcılar Opera browser yani Opera tarayıcısı üzerinden ücretsiz olarak VPN hizmeti kullanabilmeye başlamıştı.

Şimdiye kadar VPN Opera ayarları bölümünde, klasik VPN hizmetlerinde olduğu gibi çeşiti ülkeler üzerinden sanal konum çıkışı yapılabiliyordu. Örneğin kullanıcılar, Almanya veya Kanada gibi ülkeleri tercih edebiliyor ve herhangi bir Opera VPN eklenti kullanımı gerçekleştirmeden, doğrudan doğruya dahili hizmetten yararlanabiliyordu.

Opera VPN 49

Opera VPN ülke değiştirme artık kullanılamıyor!

Lakin yeni yayınlanan Opera sürüm 49.0.2725.64 sürümü ile birlikte, artık kullanıcılar ülke seçimi yapamayacak. Sadece bölge seçimi gerçekleştirebilecek.

Opera VPN

Bundan böyle Opera built-in VPN sisteminde kullanıcılar; en uygun konum, Asya, Avrupa veyahut Kuzey ve Güney Amerika seçeneklerini tercih etmek zorunda kalacak. Birçok kullanıcı tarafından ülke bazlı VPN tercihleri büyük önem taşıyordu. Ancak en azından mevcut güncel sürüm ile böyle bir seçenek ortadan kalkmış oldu.

Opera VPN PC sürümü ile birlikte kullanıma sunulan bu hizmette neden böyle bir değişim yapıldığı ile ilgili henüz bir bilgi gündeme gelmedi. Keza bu uygulamanın aynı şekilde devam edip etmeyeceği de belli değil.

Opera VPN nasıl kullanılır?

Son olarak kısaca açıklamak gerekirse Opera tarayıcının ücretsiz VPN hizmetini kullanmak oldukça basit. Tarayıcıya girildiği zaman, Opera’nın sol üst bölümünde VPN ikonu bulunuyor. Bu ikona tıklandığı zaman, VPN’yi açıp kapatmak için bir buton olduğu görülecektir. Bu buton açıldığı zaman, Opera free VPN yani ücretsiz VPN hizmeti de kullanılmaya başlanmış olacaktır. Bu haberimize konu olan bölge seçimi de o bölümde yer alıyor ve istenildiği gibi değiştirilebiliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here