OnePlus 5’in Performansı Hileli!

OnePlus 5 performansı için benchmark sonuçlarında hile yapıldığı iddia edildi. İşte OnePlus 5'in benchmark sonuçlarında yaptığı iddia edilen hile!

OnePlus 5

OnePlus 5 modelinin resmi olarak duyurulmasının ardından, yeni model ile ilgili şok bir iddia geldi. Buna göre OnePlus 5’in benchmark sonuçlarını yükseltmek için, test sırasında işlemci frekansları normalde olmadığı bir şekilde yükseltiliyor.

OnePlus 5 benchmark sonuçlarında şaibe!

OnePlus 5

XDA Developers tarafından açıklanan bilgilere göre OnePlus 5 performans testi sırasında, işlemci kullanımında çok daha farklı bir prensibe geçiş yapıyor. Gücünü aldığı Snapdragon 835 işlemcisini yüzde 95 oranında 1.9GHz frekansında kullanıyor. Oysa ki açıklanan bilgilere göre günlük kullanımda 1.9GHz saat frekansına erişim oranı, sadece yüzde 24.4 seviyesinde kalıyor.

OnePlus 5’in günlük kullanım senaryosu, benchmark testleri ile örtüşmüyor!

OnePlus 5

Çekirdek hızlarının normaldeki 1.9GHz bandına çıkma oranları ile benchmark test yazılımlarındaki frekansa çıkma oranlarında, çok ciddi bir fark kendini gösteriyor. Durumun böyle olması da doğrudan doğruya benchmark sonuçlarına etki ediyor ve OnePlus 5 performans sonuçları, normal kullanım senaryolarına kıyasla çok daha yüksek bir skor elde ediyor.

Şu an için OnePlus cephesinden konu ile ilgili bir açıklama gelmedi. Lakin daha önce de OnePlus’ın benzer bir konuda manipüle uyguladığının da altı çiziliyor.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.