Akıllı telefon üreticileri her ne kadar amiral gemisi telefonları için ürettikleri kameralar ile harikalar yaratıyor olsa da kullanıcılar genellikle noise konusunda sorun yaşıyor. Bunun nedeni ise cep telefonlarının kameralarındaki sensörlerin yeterli ışığı toplayamamasından kaynaklanıyor. Ancak Nvidia tarafından geliştirilen yeni yapay zeka teknolojisi bu sorunu çözecek gibi duruyor!

Görüntü kirliliği yani noise neden kaynaklanıyor?

Kullanıcıların noise yani gürültü ya da görüntü kirliliği problemi renklerin fotoğrafta gerçekteki gibi çıkmamasına ve pozun istenildiği gibi sergilenememesine neden oluyor. Yeterli ışığı toplama kabiliyetine sahip olamayan küçük sensörler, yetersiz ışık olan bir alanda fotoğraf çekmeye çalışırken ISO yani kameranın ışığa karşı hassasiyeti artıyor ve bu artış nedeni ile de piksel kaymaları meydana geliyor.

Örneğin güneş ışığında çekilen bir fotoğraf ile loş bir ortamda çekilen fotoğrafın aynı olduğunu söylemek imkansız. Güneş ışığında ekstra bir ışığa ihtiyaç duymayan kamera mükemmel çekimler yaparken ne yazık ki bunu karanlık ortamda yapamıyor. Pek çok yapay zeka teknolojisi ile bu sorun çözülmeye çalışılmış olsa da ne yazık ki istenilen başarı elde edilememiş durumda.

yeni yapay zeka

Pozlamanın sorun olmadığı bir alanda yani yeterli ışığın olduğu bir alanda yaşanabilecek sorun ise şüphesiz ki yakınlaştırmadır. Telefonumuzun kamerasıyla uzaktaki nesneleri ya da manzaraları da çekmek isteriz ancak kamerayı yakınlaştırdığımızda piksellerin kaymasının önüne geçemeyiz. Ne yazık ki telefon yapay zeka teknolojileri bu soruna da bir çözüm bulamamış durumda.

Nvidia yeni yapay zeka teknolojisi ile daha kaliteli fotoğraflar vaat ediyor!

Bugüne kadar geliştirilen kamera teknolojileri Nvidia tarafından geliştirilen yeni yapay zeka sayesinde geride kalacak gibi görünüyor. Nvidia, Aalto Üniversitesi ve MIT araştırmacıları geliştirdikleri yeni yapay zeka algoritması ile noise sorununun önüne geçerek kamera teknolojisini bir adım öne taşıyacak.

Ekip derin öğrenme tekniklerinden yardım alarak geliştirdiği bu teknoloji ile temiz örneklere ihtiyaç duymadan görüntü kirliliğinin önüne geçebilecek. Araştırmacılara göre söz konusu proje son derece başarılı ve bugüne kadar kullanılan benzer algoritmalara nazaran çok daha yüksek bir performans gösterdi.

yeni yapay zeka

Bu noktada araştırmacılar yapay zeka algoritması ile sadece fotoğraflara değil aynı zamanda videolara da odaklandı ve sonuçların son derece etkileyici olduğunu söylemek mümkün. Düzeltilen fotoğraf ya da videolar gerçektekinden biraz daha yumuşak görünüyor olsa da yapay zekanın başardığı iş kesinlikle gözle görülür düzeyde.

Geliştirilen algoritmanın bu içerikleri düzenlemesi ise sadece milisaniyelerini alıyor ve bunun mükemmel bir hız olduğuna değinmek gerek. Ancak yakın bir zamanda bu yeni yazılımı akıllı cep telefonlarında ve kişisel bilgisayarlarda göremeyeceğiz. Yine de bir gün bu teknolojinin tüm dünyaya yayılacağından şüphemiz yok!

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here