NSA 3 Milyar Telefonu Dinliyor!

Amerika'nın Ulusal Güvenlik Ajansı NSA, dakikada 3 milyar telefon dinlemesi gerçekleştiriyor. İşte NSA telefon dinleme sistemi ile ilgili detaylar!

NSA

Amerika Ulusal Güvenlik Ajansı NSA telefon dinleme konusunda ne duruma geldiğine dair ortaya çıkan bilgiler dikkatleri üzerine topladı. Buna göre NSA telefon dinleme sistemi, dakikada 3 milyar telefon görüşmesini dinleyebilme seviyesinden nerelere geldi?

NSA dakikada 3 milyar telefon görüşmesini dinliyor!

NSA telefon dinleme

Ulusal Güvenlik Ajansı NSA çalışmaları ile ilgili sık sık gizli bilgiler ortaya çıkartılıyor. Lakin birçok defa NSA çalışmaları ile ilgili ortaya çıkartılan bu bilgiler, havada kalan cinsten oluyor. Lakin, aktarılan NSA telefon dinleme çalışmaları ile ilgili bilgiler, NSA çalışmalarının ne derecede olduğunu gözler önüne seriyor.

Açıklanan bilgilere göre NSA, 2006 yılında dakikada 3 milyar telefon görüşmesi dinleyebilme yeteneğine sahipti. Üzerinden geçen 10 yıl sonrasında ise bu telefon dinleme seviyesinin ne derece artış gösterdiğini tahmin etmek çok da zor olmamakta.

NSA telefon dinleme

NSA, 66 bin çalışan ile 3 milyar hat dinliyordu!

Bununla birlikte, yine 2006 yılında NSA telefon dinleme seviyesinin dakikada 3 milyar olduğu dönemlerde NSA çalışan sayısı yaklaşık 66 bin olarak aktarılıyor. Keza üzerinden geçen 10 yıl sonrasında, NSA’in çalışan sayısının da ne derece artış gösterdiği dikkat çekici bir hale gelmiş gibi görünüyor.

NSA telefon dinleme

NSA telefon dinleme çalışmaları ile ilgili ortaya çıkartılan bu bilgiler, sadece mobil telefon görüşmelerini kapsamıyor. Buna göre NSA telefon dinleme çalışmaları sabit hatlar ve faks hatlarını da kapsıyor.

Öyle görünüyor ki Ulusal Güvenlik Ajansı NSA, telefon dinleme konusunda çok ciddi boyutlara ulaşan bir sisteme sahip olmayı amaçlamış ve 10 yıl önceki verilere göre bu amaçlarını en üst düzeye taşımayı başarmış.

Şu an için iddia edilen bu NSA telefon dinleme sisteminin kapsamı ile ilgili bilgiler, ne yazık ki net olarak bilinemiyor.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.