Norveç FM Radyo Yayınını Kapatıyor!

Yeni gelen bilgilere göre dünyada ilk defa FM radyo yayınını kapatan ülke Norveç olacak gibi görünüyor. İşte tüm detaylar!

Dünya üzerinde ki birçok kablosuz yapı, FM Radyo sinyalleri ile çalışmakta. Ancak bu teknoloji oldukça eskide kalmaya başladı. Zira FM yerine DAB isimli bir teknolojide uzun zamandır geliştirilmeye devam ediliyor. Ancak bu teknoloji ülkemler tarafından FM yerini alacak kadar kullanılmıyor.

Norveç, Dünyanın İlk FM Radyo Yayınını Kapatan Ülkesi Olacak! - habertekno - habertekno.com - teknoloji haberleri (1)

Norveç, FM radyo sistemini kapatıyor!

Norveç Hükümeti tarafından yapılan son açıklama ile 2017 yılında, Norveç in FM Radio sistemini tamamen kullanımdan kaldırılacağı bildirildi. FM Radyo yerine ise DAB teknolojisi kullanılacak.

Ayrıca Norveç Hükümeti tarafından yapılan açıklamalarda bu geçişin sebeplerine de vurgu yapıldı. Öyle ki DAB iletişimi ile aktarılan ses kalitesinin en üst düzeyde olduğu söylenenler arasında. Bununla beraber FM iletim maliyetleri, DAB ye göre yaklaşık 8 kat daha fazla olduğuna dair de bir istatistik de yayınlandı. Norveç Hükümeti, bu geçişin en çok acil durumlarda öne çıkacağını da belirtiyor. Ayrıca rekabete olumlu katkıda bulunması ve yeniliklere daha açık olması da yine altı çizilenler arasında.

DAB teknolojisi 1995 yılından bu yana Norveç de kullanılmaktaydı. 2017 olarak kesinleşen tarih ile artık DAB ve DAB+, FM Radyonun yerini almış olacak.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.