Dünya üzerinde ki birçok kablosuz yapı, FM Radyo sinyalleri ile çalışmakta. Ancak bu teknoloji oldukça eskide kalmaya başladı. Zira FM yerine DAB isimli bir teknolojide uzun zamandır geliştirilmeye devam ediliyor. Ancak bu teknoloji ülkemler tarafından FM yerini alacak kadar kullanılmıyor.

Norveç, Dünyanın İlk FM Radyo Yayınını Kapatan Ülkesi Olacak! - habertekno - habertekno.com - teknoloji haberleri (1)

Norveç, FM radyo sistemini kapatıyor!

Norveç Hükümeti tarafından yapılan son açıklama ile 2017 yılında, Norveç in FM Radio sistemini tamamen kullanımdan kaldırılacağı bildirildi. FM Radyo yerine ise DAB yani Digital Audio Broadcasting teknolojisi kullanılacak.

Ayrıca Norveç Hükümeti tarafından yapılan açıklamalarda bu geçişin sebeplerine de vurgu yapıldı. Öyle ki DAB iletişimi ile aktarılan ses kalitesinin en üst düzeyde olduğu söylenenler arasında.

Bununla beraber FM iletim maliyetleri, DAB ye göre yaklaşık 8 kat daha fazla olduğuna dair de bir istatistik de yayınlandı. Norveç Hükümeti, bu geçişin en çok acil durumlarda öne çıkacağını da belirtiyor.

Ayrıca rekabete olumlu katkıda bulunması ve yeniliklere daha açık olması da yine altı çizilenler arasında.

DAB teknolojisi 1995 yılından bu yana Norveç de kullanılmaktaydı. 2017 olarak kesinleşen tarih ile artık DAB ve DAB+, FM Radyonun yerini almış olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here