Norveç, Benzinli Otomobil Satışlarını Durduracak!

Elektrikli otomobillerin geleceğine dair en net adım, Norveç tarafından atıldı. Gelen bilgilere göre Norveçi 2025 yılında benzinli araç satışını durduracak!

Benzinli Otomobil

Elektrikli otomobil sektörünün ne derece gerçekçi bir yapı aldığını gösterecek bir haber, Norveç’ten geldi. Dagens Næringsliv isimli Norveç gazetesinde yer alan bir rapora göre 2025 yılında, benzinli ve dizel otomobil satışları durdurulacak.

Norveç, elektrikli otomobile geçecek!

Kaydedilen bilgilere göre Norveç yollarında, 2025 yılıyla beraber petrol yakıt tüketen otomobiller, yerini elektrikli otomobillere bırakacak. Şu an için bu yasaklama kararının netlik kazanmadığı, ancak böyle bir atılım gerçekleştirilmek istendiği gündemde.

elektrikli otomobil

Yayınlanan raporlarda aktarılan bilgilere göre, Norveç’te yer alan otomobillerin %24’lük bir dilimi, hali hazırda elektrikle çalışan motorlara sahip. Nitekim Norveç’ins sahip olduğu bu yüksek elektrikli otomobil kullanımı ve yaygınlaşmaya devam eden sektör göz önüne alındığında, yayınlanan bu bilginin olası olduğu dile getiriliyor.

Son olarak belirtmek gerekirse, Norveç’ten gelen bu içten yanmalı otomobil durumu ile ilgili yaşanan gelişmeler, daha önce Hindistan ve Hollanda için de söz konusu olmuştu. İlerleyen dönemlerde en azından Avrupa ülkelerinin, içten yanmalı motorlar ile ilgili nasıl bir yol haritası hazırlığı içinde olduğu, daha net aktarılmaya devam edecektir.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.