Nokia ve Xiaomi’den Patent Anlaşması!

Nokia ev Xiaomi arasında önemli bir iş birliği gerçekleştirildi. Bundan böyle Xiaomi ve Nokia, sektörde beraber çalışmalara başlayacak. İşte detaylar!

Nokia ve Xiaomi

Nokia markasını taşıyan akıllı telefon modellerinin Xiaomi tarafından tasarlanacak olan yonga setlerini barındıracağına ilişkin bilgilerin ortaya çıkmasının ardından, Nokia ve Xiaomi iş birliği ile ilgili yeni detaylar gelmeye devam ediyor. Yeni edinilen bir bilgiye göre Nokia ve Xiaomi, VR ve AR konularında patent anlaşması sağladı.

Xiaomi ve Nokia, patent kullanma anlaşması imzaladı!

Her ne kadar Nokia, uzun bir süre akıllı telefon dünyasından uzak kalmış olsa da hem telekomünikasyon hem de mobil teknoloji tarafından birçok farklı patente sahip. HMD Global çatısı altında pazara geri dönen Nokia, öyle görünüyor ki uzun soluklu ve diğer mobil teknoloji alanlarına da yayılan bir strateji izlemeye başlayacak.

Nokia ve Xiaomi

Yeni gelen bilgilere göre hem AR yani artırılmış gerçeklik hem de VR yani sanal gerçeklik alanı başta olmak üzere çeşitli network ekipmanları geliştirmek için patent anlaşması gerçekleştirdi. Karşılıklı olarak sahip olunan patentler, Nokia ve Xiaomi tarafından herhangi bir lisans ücreti ödemeden kullanılabilecek ve kimi durumlarda ortaklaşa çalışmalar gerçekleştirilecek.

Yapılan anlaşma ile birlikte Nokia’nın ağ çözümleri tarafındaki çalışmalarına ek olarak IoT- nesnelerin interneti çalışmaları da iki firma tarafından devam ettirilecek.

Nokia tarafından yayınlanan basın bildirisi ile resmiyet kazanan bu gelişme sonrasında, her iki markanın da özellikle VR ve AR sektörlerinde daha verimli çalışmalar yapabilmesinin önü açılmış oldu.

Yapılan ortaklık neticesinde Xiaomi tarafından Nokia tarafında bulunan önemli patentler satın alındı ve bu patentler, karşılıklı olarak her iki firma tarafından kullanılmaya başlanacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here