Nokia ve Apple Davası ile İlgili Detaylar!

Kısa bir süre önce Nokia'nın Apple'a dava açtığı ile ilgili bilgiler kamuoyunda yer aldı. Peki, Nokia ve Apple davası ne ile ilgili? işte detaylar!

Nokia ve Apple Davası

Nokia’nın akıllı telefon dünyasına geri dönmesi, deyim yerindeyse her anlamda oldu. Zira Nokia, Apple’a patent ihlalleri ile ilgili dava açtı ve ismi aniden teknoloji dünyasında en çok konuşulanlardan oldu.

Nokia’dan Apple’a patent davası!

Nokia-Apple davası

Açıklanan bilgilerin detaylarına göre Nokia, 32 farklı patentin ihlal edildiği gerekçesiyle Apple’a dava açtı. Birleşik Devletler ve Avrupa kapsamında açılan Nokia’nın Apple patent davası, iPhone, iPad ve MacBook Pro modellerini kapsıyor. Nokia’nın patent ihlali iddialarının kapsamı ise ekran, arayüz, yazılım, anten birimi, yonga ve video yazılımı olarak belirtiliyor.

Geri tarihlere dönecek olursak, Nokia’nın Microsoft’a satılmasından önce 2011 yılında Apple’ın mevcut Nokia patentlerini kullanmak için telif ödemesi yapmayı kabul ettiği ancak son yıllarda bu anlaşmanın herhangi bir somut etkisinin olmadığı da belirtilmiş durumda.

Nokia’nın yeni akıllı telefon modellerinin 2017 yılında duyurulması öncesinde, markanın bu Apple’a açtığı patent ihlali davası, daha şimdiden Nokia ismini gündeme taşımış oldu. Öyle görünüyor ki söz konusu bu Apple-Nokia davası, 2017 yılında sık sık gündeme gelecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here