Nokia 8 ve Nokia 9 Beklentileri!

Nokia'nın yeni akıllı telefon modelleri Nokia 8 ve Nokia 9 nasıl olacak? İşte yeni Nokia 8 ve Nokia 9 ile ilgili bilinen tüm detaylar!

Nokia 8 ve Nokia 9

Nokia 8 ve Nokia 9 akıllı telefon modelleri ile ilgili detaylı bilgiler ortaya çıkmaya başladı. HMD Global ile Nokia akıllı telefonların piyasada yer almaya başlaması sonrasında, öyle görünüyor ki sırada amiral gemisi modeller var. Zira hem Nokia 8 hem de Nokia 9 özellikleri ile Android dünyasındaki rekabetçi modellerden olmaya hazırlanıyor.

Nokia 8 ve Nokia 9 tasarımları benzer olacak!

Öncelikle tasarım ile başlamak gerekirse, her iki modelin de tasarım tarafında birbiri ile benzerlik göstermesi bekleniyor. En büyük farklılığı ise arka kamera düzeni ve ekran çerçeveleri olacak.

Sızdırılan tasarım çizimlerinden yola çıkarak söylemek gerekiyor ki her iki modelin de arka tasarımı benzerlik gösterecek. Tek farklılık, kameraya ek olarak konulan flaş ve parmak izi okuyucu sensör dizilimi olacak.

Ön tarafta ise en büyük farklılık, Nokia 8 modelinde parmak izi okuyucu özellikli home tuşu yer alacakken, Nokia 9 modelinde home tuşunun yer almayacak olması! Home tuşunun yer almadığı Nokia 9’daki parmak izi okuyucusu, arka kameranın alt bölümünde konumlandırılacak.

Bunların dışında her iki model de aynı tasarım dilini taşıyor olacak.

Her iki modelde de çift arka kamera olacak!

Nokia 8 ve Nokia 9

Sızdırılan çizimlerde açık bir şekilde görülüyor ki her iki modelde de çift arka kamera sensörü yer alacak. Üstelik arka kameralarda, Nokia’nın popüler olduğu dönemlerdeki gibi Zeiss imzası bulunacak.

Daha önce de HMD Global ile birlikte Nokia’nın Zeiss ile iş birliği yaptığı bilgisi ortaya çıkmıştı. Öte yandan Nokia ve Xiaomi’nin patent anlaşması da kamera tarafındaki gelişmelere hız katacak.

Nokia 8 ve Nokia 9, aslında aynı cihaz olabilir!

Nokia’nın akıllı telefon dünyasına geri dönmesinin ardından, ilk etapta orta segmentte yer alan modellerle giriş yapıldı ve cihaz sayısında mütevazı bir tutum sergilenmedi. 8 ve 9 modelleri ile ilgili gelen sızıntı bilgiler, her ne kadar bu isimlendirmeler ile yapılıyor olsa da aslında aynı cihazı ifade ediyor olabilir.

Bu noktada gelen sızıntılarla ithafta bulunulan isimlendirmeler arasında bir farklılık olabileceği ile ilgili şüpheli yaklaşımlar bulunuyor. Yani tasarımları sızdırılan iki farklı model, aslında iki farklı prototipi teşkil ediyor olabilir. Bu konuda bir süre daha somut sızıntıları beklemek gerekecek.

Nokia 8 ve Nokia 9 teknik özellikleri ile birbirinden ayrılacak!

Her ne kadar daha farklı isimlendirmeler ile piyasada yer alabilecek olsalar da Nokia’nın iki farklı model üzerinde çalıştığına kesin gözüyle bakılıyor. Bu modellerden üst seviye olanında (Kuvvetle muhtemel Nokia 8) Snapdragon 835, 5.3-inç büyüklüğünde ve Quad HD çözünürlüğünde ekran ve depolama birimlerine göre 4GB ve 6GB RAM seçenekleri yer alacak.

Öte yandan orta segmentte yer alacak çift kameralı Nokia modelinin ise, Snapdragon 660 mobil yonga seti ve depolama birimine göre 3GB ve 4GB RAM seçenekleri sunacağı iddia ediliyor.

Nokia 8 sızıntı görsel ve özellikleri ile somut bilgiler elde edilmiş olsa da bu iki modelin tam manasıyla nasıl bir yapıda olacağını, 31 temmuz tarihi itibariyle net bir şekilde görmüş olacağız.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here