Nikola Tesla Müzesi Türkiye’ye Geliyor!

Nikola Tesla Müzesi

Bilim dünyasının en ünlü isimleri arasında yer alan Nikola Tesla’nın Sırbistan’ın Belgrad kentinde bulunan müzesinde yer alan özel eşyaları Türkiye’ye getiriliyor.

Elde edilen bilgilere göre ülkemizin farklı şehirlerinde Nikola Tesla müzesi açılacak ve birçok kişisel eşyası da sergilenen eserler arasında yer alacak.

Ülkemizde Nikola Tesla müzesi açılıyor!

Belgrad’da yer alan Tesla Müzesi ile ilgili uzun bir süredir yapılan görüşmeler, son bilgilere göre olumlu sonuçlanmış durumda. AA tarafından aktarılan bilgilerde, ülkemizdeki Aristo Strateji Yönetimi ve Danışmanlık tarafından uzun bir süredir yapılan temaslar neticesinde olumlu sonuçlar elde edildi ve Türkiye’de 3 farklı şehirde Tesla Müzesi açılması için karar alındı.

Belgrad Nikola Tesla Müzesi

Özel gümrük koşulları ile birlikte ülkemize taşınacak olan eserler arasında, Tesla’nın özel eşyaları ile birlikte sahip olduğu patentler ve mucidi olduğu ürünler sergilenecek.

Kişisel eşyalarına ek olarak 700 adetten daha fazla patentli ürünlerinin getirileceği aktarılırken, yapılacak müze alanlarının ise 200 metrekare seviyesinde olacağı belirtiliyor. Bu müzeler ise İstanbul, İzmir ve Ankara şehirlerine hazırlanacak. Şu an içim tam adresleri ile ilgili bir bilgi bulunmuyor.

2019 yılının eylül ayında ziyaretçi kabul etmeye başlayacak olan ülkemizdeki yeni Tesla Müzesi, şimdiye kadar atılmış önemli adımlar arasında yer alıyor. Getirilecek cihazlar arasında ise Nikola Tesla’nın dünyadaki ilk icatları da yer alacak. Örneğin kablosuz elektrik kulesi, hidroelektrik santral prototipi ve dikey iniş ve kalkış yapabilen uçak modeli gibi cihazlar bulunacak. Daha önce de belirtildiği gibi tüm bu önemli cihazlar, dünyada yapılan ilk denemeler oluyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here