Netflix’ten HBO Dizilerine Mesaj!

Netflix, sektörde mükemmel bir yer edindi ve milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Bu başarılardan sonra elbette şirketin rakiplerine söyleyecekleri olacaktı!

Netflix'ten HBO Dizilerine Mesaj

Netflix, 2016 yılının son üç ayında yedi milyondan fazla aboneyi servisine eklediğini açıkladı ve sonrasında video akışı piyasasındaki rakiplerine neşeli bir şekilde laf sokmayı ihmal etmedi. Bu noktada HBO’ya özel bir hitap da vardı. HBO’nun stratejileri ile sıkışıp kaldığı ve biraz değişiklik yapması gerektiği öne sürüldü.

Firmanın patronu Reed Hastings hissedarlara yazdığı bir mektupta, BBC’nin yeni sezonları duyurmak ve onları eğlenceli bir şekilde göstermek adına güzel bir lineer şebeke haline geldiğini ve HBO’nun da BBC’den çok geride olmadığını farz ettiklerini belirtti. Bu noktada Netflix’in de gösterim süresi kazanmak adına pek çok zorluk yaşayabileceğini de vurguladı.

HBO strateji değişikliği mi yapıyor?

HBO’nun İngiltere, Almanya, İrlanda ve İtalya gibi dünyanın pek çok noktasında önemli anlaşmalarının olduğunu da gözden kaçırmamak gerek. Özellikle Game Of Thrones ve Westworld gibi dünyaca ünlü dizilerin yayınını gerçekleştirmesi onu ayrı bir noktaya koymaya yetiyor.

Geçen yılın sonlarında Netflix’in rakibi Amazon ile anlaşmaya varan HBO, Amerika’daki başkan üyelerinin aylık olarak HBO aboneliğine kaydolmasına izin verdi. Tüm bunların üzerine HBO’nun yöneticisi Sofia Chang, şirketin gelişimini sürdürmesi için mükemmel ortaklıklara sahip olduklarını ifade etti. Ancak yine de şirketin herhangi bir strateji değişikliği yaptığı gözlemlenmiş değil.

netflix
Netflix CEO’su Reed Hastings

Netflix rakipleriyle arayı açıyor!

Şu anda Netflix’in dünya çapındaki abone tabanı 93 milyona kadar ulaştı. Şirket Aralık ayının sonunda bir önceki yıla göre % 56 artış ile tam 67 milyon dolarlık net kâr bildirimi yaptı. Dördüncü çeyrekte ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 41 artışla 2.4 milyar dolarlık gelir elde edildi.

Netflix patronu Hastings şu anda Trump yönetiminin başlaması ile net tarafsızlık yasalarında meydana gelebilecek değişikliklerden de bahsetti. Bu değişikliklerin onları pek fazla etkilemeyeceğini ancak piyasadaki yeni ve küçük oyuncuların ciddi anlamda etkilenebileceğini belirtti.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here