Haber Tekno Sosyal Medya
nesnelerin-interneti

İnternet

Nesnelerin İnterneti İçin Uzmanlardan Gelecek Tahminleri!

Nesnelerin interneti teknolojisinin geleceği nasıl olacak?

Otomobillerin ve evlerin akıllı hale gelmesi ile birlikte IOT (Internet of Things) yani nesnelerin interneti Google aramalarında 280 milyonu aşkın sonuç çıkmaktadır. Bu nedenle de IOT popüler tabirler arasına girmeyi başarmıştır. Ancak yine de birçok uzman şu an için IOT’nin yeterince gelişmemiş olduğunda hemfikirdir. Ayrıca birçok teknoloji alanında beceri eksikliğinin de bu gelişmemişliğin bir sebebi olduğu düşünülmektedir.

Önümüzdeki yıllarda şüphesiz ki IOT şimdikinden çok daha farklı hallere gelecek. IOT’nin henüz gelişmemiş daha doğrusu keşfedilmemiş bir pazar olduğunu düşünürsek, yeni oyuncular, yeni iş modelleri ve çözümlerin arka arkaya da geleceğini söyleyebiliriz. Peki, nesnelerin internetinin gelecekte nasıl bir hal alacağını düşünüyorsunuz? İşte uzmanların tahminleri!

nesnelerin-interneti

Nesnelerin interneti ne hale gelecek?

Uzmanların öncelikle nesnelerin interneti hakkında daha düşük fiyatların oluşacağını tahmin ediyor. Buna bağlı olarak da olay odaklı mantık, uygulama programlama ve görselleştirmenin üzerine gidileceği düşünülüyor. Fiyatların düşmesi ile ayrıca yeni ekosistemlerin ortaya çıkmasının kolay hale geleceği ve bu ekosistemlerin kolayca desteklenerek gelişeceği vurgulanıyor.

Birçok uzmana göre IOT uygulamalarının gerçek zamanlı olarak analiz edilmesi ve böylece veri hızlarının yükseltilmesi gerekiyor. Bu nedenle de gelecekte nesnelerin internetinde paralel mimarilerin kullanılacağı öngörülüyor. Ayrıca cihazların derin teknik becerisi kazanacağı da dile getiriliyor.

Gelecekte kısa menzilli ağlar hakkında da büyük gelişmeler yaşanacağı tahmin ediliyor ve cihazları bağlamak için tek bir ortak alt yapının kullanılmayacağı düşünülüyor. Son olarak da güvenliğin ciddi anlamda gelişeceği ve nesnelerin interneti için artık güvenlik tehditlerinin daha az sayıda olacağı öngörülüyor. Bu şekilde kullanıcıların da etkili bir şekilde korunacağı söyleniyor.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla İnternet

Üste çık