Nesnelerin İnterneti Etkisi Nasıl Olacak?

Nesnelerin interneti dünyayı nasıl etkiliyor ve bizleri ileride neler bekliyor? BI Intelligence tarafından yayınlanan rapor bu sorulara ışık tutuyor.

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti (IoT) hükümetleri, firmaları ve tüketicileri bölüyor ve dünyaya karşı verdikleri tepkileri şekillendiriyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde firmalar IoT için yaklaşık olarak 5 trilyon dolar harcayacak. Böylece verilerin ciddi anlamda artması ve bağlantılı cihazların da çoğalması nedeni ile analitik bir devrim başlamış olacak.

Bu yeni eğilimi anlayabilmek adına BI Intelligence adlı firma nesnelerin internetinin firmalar üzerindeki etkileri hakkında bir anket yaptı. Bu ankete yöneticiler ile birlikte imalat ve finans da dahil olmak üzere pek çok daldan 500’den fazla katılımcı dahil oldu.

Bu özel çalışma ve derinlemesine araştırma yöntemi ile BI Intelligence IoT ekosistemini oluşturan detayları bulmayı hedefledi. 2021 yılına kadar bu pazarda cihaz kurulumları ve yatırımlar boyutlanacağı için bu çalışmada toplanan veriler ile yapılan şeylerin önemi incelendi. İşte nesnelerin internetinin hükümetler, firmalar ve tüketiciler arasında kitlesel anlamda benimsenmesi ile ilgili fırsatlar ve zorluklar!

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti hakkındaki anahtar detaylar!

2016 yılında toplam olarak 6,6 milyar IoT cihazın 2021 yılında 22,5 milyar olacağına inanılıyor. Yine bu yıllar arasında toplam nesnelerin interneti yatırımının 4,8 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Bu noktada en önemli başlık ise şüphesiz ki sürücülerin bu cihazları benimsemesi olacaktır. Cihazların platformlara uygun geliştirilmesi ve kullanılması oldukça önemli bir detay. Karar verme sürecinin ve ileriye dönük planların da hem hızlı hem de etkili yapılması gerektiği de raporda yer alan detaylar arasında.

Raporda nelere değinilmiş?

BI Intelligence tarafından yayınlanmış olan rapor nesnelerin interneti ekosistemi temelleri üzerine bir ön bilgi sunuyor. İlerleyişini sürdüren bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda ne durumda olacağı ve nasıl ilerleyeceği de raporda yer alan bilgiler arasında. Kimin neden nesnelerin internetini benimsemediğine de dikkat çeken rapor ayrıca firmaların karşılaştıkları zorlukları ve sürücülerin bu teknolojiye nasıl tepki verdiğine de değiniyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here