Nesnelerin İnterneti Büyük Güvenlik Sorunları Yaşatabilir!

Nesnelerin interneti, teknolojide yeni bir devir olacak. Lakin, nesnelerin interneti ile hiç olmadığı kadar büyük güvenlik sorunları ortaya çıkabilir!

Nesnelerin İnterneti

Teknoloji ile ilgili önümüzdeki yıllarda yaşanacak olan en büyük atılım, Internet of Things-IoT yani nesnelerin interneti ile ortaya çıkmış olacak. Günümüzde de yavaş yavaş kendini belli etmeye başlayan nesnelerin interneti, geleceğin standart yapıları haline gelecek. Lakin, ortaya çıkan analizlerin sonuçlarına göre nesnelerin interneti, hiç olmadığı kadar büyük güvenlik açıklarını da beraberinde getirme potansiyeline sahip. Söz konusu bu güvenlik açıkları, kullanıcılar tarafından önlem alınması noktasında da diğer ürünlerden çok daha zorlu olacak.

Nesnelerin interneti, yeni nesil güvenlik sorunlarını beraberinde getirecek!

Nesnelerin internet

Öncelikle nesnelerin interneti ile ilgili belli başlı örneklere değinmek gerekirse; aklınıza gelebilecek tüm elektronik ürünlerin internete bağlı olduğu ve birbirleri ile iletişim halinde olduğu düşünülebilir. Buzdolabının içerisindeki ürünleri analiz ettiği ve yenilerini sipariş ettiği, kapıların ve kameraların birbirleri ile iletişim halinde olduğu ve uzaktan kontrol edilebildiği gibi pek çok küçük örnek, nesnelerin interneti kapsamına dahil olacak detaylardan sadece bazıları…

Bu teknolojik ürünlerden birçoğu da hali hazırda nesnelerin interneti konseptine ayak uydurmaya başlamış durumda. Örneğin güvenlik kameraları ve akıllı ev konseptine dahil olarak internet bağlantısı sunan diğer ürünler, bu geçiş sürecinin öncü isimleri halindeler. Ancak henüz daha tam bir geçiş bile yaşanmamış iken, bu ürünlerin çok ciddi sorunları ortaya çıkardığına tanıklık etmek de mümkün oluyor.

Nesnelerin interneti

Nesnelerin interneti, hacker’ların en büyük araçları olabilir!

Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz aylarda çok ciddi bir DDoS saldırısı gerçekleşmiş ve aralarında dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitelerinin de bulunduğu birçok farklı web sitesinin kesintiye uğradığına tanıklık edilmişti. DNS sağlayıcı bir firmaya uygulanan bu “hack” saldırısı sonrasında, uzun tartışmalar yaşandı ve analizler yapıldı. İşte tam da bu noktada, nesnelerin internetinin nasıl büyük bir soruna sebep olabileceği ile ilgili net bir örnek ile karşılaşılmış oldu. Haber Tekno olarak daha önce yayınladığımız analizlerin detaylarında yer alan bilgilere göre söz konusu bu saldırı, büyük oranda internete bağlı olan güvenlik kameraları ve akıllı TV’ler ile gerçekleştirildi.

Kullanıcıların hiç haberi ve kontrol kabiliyeti olmadığı bu ürünlerin gizli kalan açıklarını tespit eden hacker’lar, bu ürünleri kullanarak son dönemlerin en çok dikkat çeken dijital saldırısını gerçekleştirmeyi başarmış oldu. Şimdi, şöyle bir düşünüldüğünde, kullanıcıların kendi akıllı TV modellerini veya internete bağlı güvenlik kameralarını her daim kontrol etmeleri pek de olası durmuyor.

Sadece birkaç örnekle sınırlı olan bu durumun, nesnelerin interneti ile birlikte neredeyse tüm ürünleri kapsadığı düşünüldüğünde de aslında ne derece zorlu bir sürecin yaşanmaya başlayacağı tahmin edilebilir. Sizden habersiz çok farklı yerlere ulaşmaya başlayan buzdolabı, güvenlik kameraları ve diğer tüm ev aletleri veya araçları, olası bir güvenlik açığının bulunması ile çok büyük sorunları beraberinde getirebilecek potansiyele sahip durumdalar.

Kullanıcılar zor durumda kalabilir!

Günümüzde birçok farklı anti-virüs ve güncellemelere dayalı üretici firmaların önlemlerine rağmen bile bilgisayarların güvenliği tam anlamıyla sağlanamamış iken, kullanıcıların üzerinde detaylı kontrolü bulunmayan nesnelerin interneti kategorisinde yer alan teknolojik ürünlerin nasıl korunacağı ise, şu an için tam bir muamma…

Nesnelerin İnterneti

Bunlara ek olarak son dönemlerde, kullanıcının haberi olmadan zararlı yazılımlarla yönlendirilen bilgisayarların kullanıcıları, kimi bölgelerde sorumlu tutulmaya başlandı. Kullanıcısından habersiz olarak pek çok yasa dışı işi gerçekleştirmek için kullanılan kişisel bilgisayarların bile bu derece sorun oluşturmaya başlaması, benzer durumların diğer internete bağlı ürünlerde kendini göstermesiyle nerelere kadar ulaşabileceği de büyük endişe uyandırmaya başladı.

Nesnelerin interneti, dev bir “zombi” ağı haline gelebilir!

İçlerine sızılan ve daha önce belirtilen örnekteki gibi gerekli durumlarda aktif hale getirilen ürünlere, kısaca “zombi” isimlendirilmesi veriliyor. Şu an internete bağlı milyonlarca cihazın, birçok farklı kimsenin “zombi” ağına dahil olduğu da belirtilmektedir. Nesnelerin interneti ile ortaya çıkacak teknolojik ürünlerin oluşturacağı güvenlik açıkları ile tüm bu sistemin, dev bir “zombi” ağı haline gelebileceği ile ilgili de endişeler bulunuyor.

Nesnelerin İnterneti

Bunlara ek olarak bu ürünlerin dışarıdan kontrol edilmeye başlaması, kişisel güvenliğin de çok büyük bir tehlikeye girmesi ile sonuçlanabilir. Ünlü yıldız Pierce Brosnan’ın başrolünü üstlendiği 2016 yapımı “I.T” isimli bir sinema filminde, tam manasıyla bir akıllı eve sahip olmanın, aslında önüne geçilemez pek çok kişisel güvenlik sorununu da ortaya çıkardığına dair çarpıcı örnekler gösterilmişti.

I.T 2016 film

Nitekim filmin senaryosu da bir nevi nesnelerin internetine gönderme olarak değerlendirebilecek durumdadır. Gizli görüntü alma, dinleme, elektriği kontrol etme, su akışını kontrol etme ve kapıları kontrol etme gibi pek çok sorunun ortaya çıkışını konu alan filmde, tek çarenin tüm nesnelerin interneti kapsamındaki ürünlerin kaldırılması olduğuna dikkat çekilmişti.

Özetle toparlamak gerekirse, her ne kadar teknolojinin nesnelerin interneti konseptini meydana getirecek olması büyük bir kolaylık sağlayacak olsa da şimdiye kadar hiç görülmemiş büyüklükte bir güvenlik açığını ortaya çıkarması da işten bile değil. Elbette ki bu süreç içerisinde üretici firmalar gerekli önlemleri almak için çalışmalar üstlenecektir. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da ne yazık ki tam anlamıyla bir önlem almak, hiçbir zaman mümkün olmayacak.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here