Nesli Tükenen Kelebekler Hakkında Yeni Fikirler!

Agrawal'ın yayınlanan yeni kitabı nesli tükenen kelebekler hakkında yeni fikirler ortaya atıyor. Bunun arkasında başka sebepler olabilir mi?

kelebek

Kral kelebeğini şüphesiz ki herkes sever. Böcek dünyasının Bambi’si olarak adlandırılan bu kelebek türü özellikle düğünlerde serbest bırakılması için yetiştiriliyor. Ayrıca kral kelebeği bazı örgütlerin de simgesi olmuş durumda. Bu popülerlik de onları mükemmel bir araştırma alanı haline getiriyor.

Kral tırtılları diğer adıyla monarchlar, annelerinin yumurta bıraktığı süt yaprakları üzerinde doğar. Tozlayıcı değillerdir ve bitki yiyerek beslenip şişmanlarlar. Bitkiler de bu nedenle kral tırtılları ile savaşmak için fazlasıyla ileri gidiyor. Bu türün % 60’tan fazlası ilk ısırıkları eşliğinde ölürken % 10’undan azı tam boya ulaşabiliyor.

Kelebekler kendilerini koruyabilir mi?

Süt tohumları bütün hayvan hücrelerinde bulunan sodyum taşıma proteinlerini bağlayarak aktive eden kandenolit ve steroid üretir. Kral kelebeği de bu toksinleri tolere edebilir zira sodyum pompalarında bir mutasyon vardır. Monarchlar, kelebek olarak ortaya çıktığında zehirli kandenolitleri renkli kanatları için kullanır. Bu kandenolitler de kral kelebekleri avlayan kuşlar için son derece tatsız olduğu için kendilerini koruma şansına sahipler.

Nesli Tükenen Kelebekler

Bilim insanları da uzun bir süredir bu kelebeklerin mutasyona karşı çıkan gıda kaynaklarını ele almaya devam ettiklerini ifade ediyor ve bunun yırtıcılardan kaçınmak için bir adaptasyon olduğunu öne sürüyor. Kelebekler hakkında ciddi araştırmalar yaparak bir kitap yazan Agrawal ise bizleri nesli tükenen kelebekler hakkında uyarıyor.

Evrim ve göç

Kelebekler, kanat desenlerini ve renkleri kuşları uyarmak için kullanır. Yani bu avcılardan korunmak ve onları savuşturmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Kral kelebekler ise güzel olmalarının yanı sıra göç etmeleri ile ünlüdür. Ancak bütün kral kelebekler göç etmez. Yazın sonlarına doğru doğan bazı kelebekler üreme sistemlerini bekleterek kışın güneye uçar. Bahar aylarında ise kuzeye dönerek çiftleşerek yumurta atar.

Kral kelebek şüphesiz ki beslenme, çiftleşme ve seyahat alışkanlıklar hakkında pek çok insanın dikkatini çekebilecek bilgiler sağlıyor. Agrawal’ın da bahsettiği üzere bunların çoğunu bir yüzyıldır biliyoruz. Peki, bu kitabı neden şimdi yazmış?

Nesli Tükenen Kelebekler

Agrawal’ın bu kitabı yazmasının nedeni kral kelebeklerin neslinin tükeniyor olması. Son 25 yıl içinde bu kelebeklerin sayısında % 75’lik bir düşüş yaşandı ve bu düşüş için de bazı nedenler öne sürüldü. Bunların arasında iklim değişikliği, av, sert geçen kış ve yer sıkıntısı yer alıyor. Ancak bu noktada ortak düşünce kentleşmenin artması ile süt tohumlarının gitgide yok olması monarch tırtıllarının yemek yiyememesine ve dolayısıyla da ölmesine neden oluyor.

Ancak Agrawal buna kesinlikle katılmıyor ve nüfustaki gerilemenin göç esnasında gerçekleştiğini öne sürüyor. Agrawal’a göre kelebeklerin kuraklığın şiddetli olduğu noktalara göç etmesi sayılarında düşüş yaşanmasına neden oluyor. Yani bu kanıya göre kelebek türünün neslinin tükenmesini sadece süt tohumu yetersizliğine bağlamak mümkün değil. Pek göz önünde bulundurulmasa da göç bu noktada etkili bir sebep olabilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here