NASA’nın Yeni Teleskopu WFIRST Hakkındaki Soru İşaretleri!

NASA'nın yeni amiral gemisi teleskopu olan WFIRST, yayınlanan bazı raporlara göre yürütülebilir bir proje olarak görülmüyor.

wfirst

İlk olarak Hubble Uzay Teleskopu’nu görmüştük. Şimdi ise NASA 2019 yılında başlatılması için James Webb Uzay Teleskopu’nu geliştiriyor. Son olarak da bir sonraki mükemmel uzay teleskopu Geniş Alan Kızılötesi Tarama Teleskopu’nu (WFIRST) tasarlamaya ve geliştirmeye başlıyor.

Bu yeni teleskop tıpkı Hubble’da olduğun gibi 2,4 metre uzunluğunda bir aynaya sahip olacak. Bu da karanlık enerjinin ve dış gezegenlerdeki casusların avlanması için kullanılacak. WFIRST her ne kadar Hubble ile aynı boyutlarda olsa da görüş alanı Hubble’a göre 100 kat daha fazla olacak ve böylece gökyüzünü çok daha az bir süre içinde gözlemleyebilecek. Bunların yanı sıra özel bir koronograf taşıyacak olan teleskop, yıldızların ışığını engelleyebilecek ve doğrudan dış gezegenlerin gözlemlenebilmesini sağlayacak.

wfirstWFIRST projesi yürütülebilir mi?

Ancak yayınlanan bir rapora göre söz konusu projenin yürütülebilir olması o kadar da kolay görünmüyor. Bu rapora göre WFIRST’ün birincil görevindeki riskler son derece önemli ve ek kaynaklar olmadan bu projenin yürütülmesi de pek mümkün değil. Bunun yanı sıra projenin bütçesi 3,6 milyar dolar olmasına rağmen şu andaki maliyeti 3,9 ila 4,2 milyar dolar arasında.

Maliyetin bu kadar yüksek olmasının nedeni de projenin beklenenden daha karmaşık hale gelmesi olabilir. Zira pek çok tasarım detayının ve koronografın eklenmiş olması proje için hem daha fazla risk hem de daha fazla maliyet anlamına gelmiş durumda.

Bu rapor yayınlanmadan önce de NASA söz konusu sorunları çözmek için çalışıyordu. Geçtiğimiz Ekim ayında maliyet ve karmaşıklığı azaltmak adına teleskop tasarımının değiştirilmesine karar verildi. Bu şekilde teleskopun maliyetini de 3,2 milyar dolara indirmek mümkün hale geliyor. Elbette tüm bunlar için daha pek çok çalışma yapılması gerekiyor.

NASA Bilim Şefi Thomas Zurbuchen, WFIRST’ün James Webb Uzay Teleskopu ardından NASA’nın en öncelikli konusu olduğunu dile getiriyor. Gereken ayarlamalar yapıldıktan sonra da daha dengeli bir program yapılabileceğini ve bu şekilde başarının da sağlanacağını ifade ediyor. Bakalım ünlü uzay ajansı NASA yeni amiral gemisi teleskopunda istediği başarıyı yakalayabilecek mi?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here