nasa

Eğer NASA’nın deneme tünellerine girme imkanınız olsaydı birçok model uçak ve roketin bugüne kadar gördüğünüz en sıcak pembe tonunda olduğunu görebilirdiniz. Bu renk seçimi aslında estetik bir seçim sayılmaz. Ancak NASA’nın favori rengi sıcak pembeyi kullanmasının amacı yakıt kullanımını yarıya indirmek, sesi azaltmak ve kirliliği de %75 oranında yok etmek.

NASA’nın favori rengi basınca duyarlı!

NASA’nın favori rengi sıcak pembe basınca duyarlı bir boya. Bu boyanın en büyük yeteneği ise hava araçlarının basınca nasıl tepki verdiğini gösterebiliyor olması. Bu yeteneğin ortaya çıkması ise yapılan deneyler sonucunda gerçekleşti ve NASA bu konuyu daha iyi anlatmak için oldukça karışık bir video yayınladı.

nasanin-favori-rengi

Yapılan deneylerde, deneme tünelleri içerisine hava araçları konuldu ve bu araçlar LED ışıklar ile sersem hale getirildi. Sonrasında ortama oksijen verildi ve oksijen ile boyanın içindeki fosfor parçaları birleşti. Bu noktada içerideki hava hem yüksek hava basıncı hem de yüksek oksijen içeriyordu. Pembe renk ise azaltıcı etki yarattı. Ortamdaki fosfor ise pembe rengini daha donuk hale getirdi.

Basınca duyarlı pembe boya 1980’li yıllarda üretildi!

Bilim insanları oksijenin ışımayı söndürdüğünü 1935 yılından beri biliyordu. NASA ise 1980li yıllarda florasanlar üzerinde araştırma yapmaya başlamıştı. O zamanlarda basınca duyarlı pembe boyanın ilk jenerasyonu üretildi ve bu atılımdan birçok fayda edinildi. Bu boyanın sonraki jenerasyonu ise hala hazırlanıyor. Her ne kadar boyanın yeni jenerasyonu tamamlanmamış olsa da NASA bu işle gurur duyuyor ve NASA’nın favori rengi herkes tarafından pembe olarak biliniyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here