NASA

Uzay araştırmaları için ödenen para hiç de hafife alınacak briç miktar değil. Bu denli büyük bir bütçesi olan NASA’ya harcanan para gerekli mi değil mi bu konu çok tartışılıyor.

NASA'ya harcanan para gerekli mi

Neredeyse her NASA aktivitesi Amerikalıların cebinden çıkan vergiyle ayakta duruyor. Bu konuda Uzay araştırmaları için toplanan paranın aslında bir dolandırıcılık eseri olup olmadığını ortaya koyan iki fikir var.

İlk olarak, uzay bütçesi kapsamında harcanan hiçbir para boş bir düşünce için harcanmıyor mu ya da bürokrasiyi aşmıyor mu? Bu tür soruların hiçbir zaman cevabı insanlar arasında aşırı uçurum bir şekilde cevaplanmaz. Ancak çoğu insan bu soruya ‘’ evet ‘’ cevabını veriyor. Manda altında olan, politik bir baskıya sahip, çok yönetimli olan topluluklar için bu doğru bir cevap.  Birçok insan şuan ki insan uzay programlarını eleştiriyor.

NASA'ya harcanan para gerekli mi

ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu ve fırlatılmaya yaklaşan uzay sistemi!

ISS insanların NASA için yaptıkları yatırımlar için çok büyük bir miktarda geri dönüş oranını garanti etmiyor. Ancak bunu bir kuluçka sistemine benzetiyor. Uluslararası tekniksel bir birliğin hayatta kalma çabası uzun bir dönem boyunca bu şekilde inceleniyor.

Uzay araştırmalarının yapılması için büyük bir fona ve politik desteğe ihtiyaç var. Bu nedenle de NASA suçlanmamalı. Evet, yapılan yatırımlar sonuç olarak büyük bir getiriyi kar etmiyor ancak uzay araştırmaları için yapılan uzun vadeli yararlı programlar da geleceğimiz için birikim yaratıyor. Bu nedenle bu harcamalara dolandırılmak ya da aldatılmak gibi ifadeler bulaştırılmamalı.

NASA'ya harcanan para gerekli mi

İkinci olarak ise akla uzay programının bir hata olup olmadığı geliyor. Milyonlar harcanıyor ve bu harcamaların geri dönüşü bizlere nasıl olacak?

Bu tür soruları cevaplamak için birçok yol var. Aslında NASA birçok acenteyle birlikte çalışıyor. GPS bile uzay araştırmaları olmadan kullanılamıyor. Modern robotlar, bilgisayarlar, dijital fotoğraf makinelerinin tümü aslında uzay araştırmaları ile bir noktada bağdaşıyor. Uzay hakkında yapılan araştırmalar sadece uzaya bir aracın gönderilmesi ile ilgili değil aslında yaşamımızın birçok alanında kullandığımız uyduların korunması için de gerekli.

Uzay çalışmaları ülkelerde bilim ve teknolojik eğitimler için de oldukça önemli.  Birçok insan uzay araştırmalarından bilim kurgu filmlerinden ve uzay programlarından esinlenerek besleniyor. Bu nedenle uzay çalışmaları ve NASA’nın yaptığı tüm çalışmalar geleceğimiz için de bir o kadar önemli.

ABD hükümeti, Ulusal havacılık ve de Uzay Dairesi ile NASA’ya 2016 yılında 19,3 milyar dolar bütçe ayrıldı. 2017 yılında NASA bütçesi yer alan 19 milyar doların 5,6 milyar doları bilim bölümüne ve 8,4 milyar doları ise insanlı keşif programlarına ayrılacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here