Bugünün uzay kıyafetleri astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dışında yeterince rahat bir şekilde gezinmesi için tasarlanıyor. Ancak bu kıyafetler Ay ya da Mars’ta gezinmek için yeterince iyi değil. Zira oldukça ağırlar ve kalçaların ya da dizlerin rahat hareket etmesini sağlayamıyorlar. Bu nedenle de NASA derin uzayı keşfetmek için yeni nesil bir uzay kıyafetine yatırım yapıyor.

Bununla birlikte NASA’nın eski uzay kıyafetlerinin tükendiğine dair bazı haberler yayılıyor. Yayınlanan bir rapora göre 18 orijinal kıyafetten yalnızca 11 adet kalmış ve 2024’te ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’nun devre dışı kalmasına kadar bu kıyafetler yeterli olmayabilir. Bu kıyafetlerin yenisini sipariş etmekse oldukça pahalıya patlayacak.

Kullanılan uzay kıyafetleri yeteri kadar iyi mi?

Yedi eksik kıyafetin dördü Challenger ve Columbia felaketlerinde, biri SpaceX patlamasında, biri test esnasında kaybedildi ve biri de uçmak istemeyen bir prototipti. Ancak kalan 11 kıyafette de bazı sorunların olduğu söyleniyor. Yeni kıyafetlerin de yeterince hızlı sonuçlanmadığını söylemek mümkün.

Yeni uzay kıyafetleri 2023 yılına kadar hazır olmayacak ve bu nedenle de ISS’deki yeni bileşenleri test etmek için yeterli zaman kalmayabilir. NASA yeni bir kıyafet yaratmak için 10 yıl ve 200 milyon dolar harcadı. Ancak bunlara rağmen ortada pek de gösterilecek bir şey yok.

Neden uzay kıyafetleri hakkında sorun yaşanıyor?

Öncelikle NASA’nın sıkı bir plana ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Rapora göre uzay ajansı belirli görevleri düşünerek kıyafet tasarlıyor ve gelecekteki görevleri düşünmeden hareket ediyor. Ancak şu sıralar uzun vadeli planlar yapmanın oldukça zor olduğu konuşuluyor. Bunun nedeni de yetersiz fon olarak gösteriliyor.

Bu noktada NASA’nın yumurtalarını çok fazla sepete koyduğu ifade ediliyor. Bu da sağlam bir işe büyük bir yatırım yapmak yerine birden fazla küçük işe yatırım yapmak olarak anlatılabilir. Tüm bunlar da pek çok kişi tarafından akıllı bir adım olarak görülmüyor.

Sıradaki adım ne?

Geriye kalan 11 uzay kıyafetinin ISS astronotlarını 2024 yılına kadar idare etmesi bekleniyor. Hali hazırda kıyafetler yıllar boyunca kullanıldı. Ancak yeni tasarlanan kıyafetlerin gerekli test aşamalarından geçmesi gerekiyor ve NASA’nın planı da ISS’in ömrünü biraz daha uzatmak. Bu şekilde kıyafetler daha iyi bir şekilde test edilebilecek. Ancak şu anda kullanılan kıyafetlerin ne durumda olacağını bilemiyoruz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here