NASA’nın MESSENGER’dan Aldığı Son Kare Yayınlandı!

NASA’ nın 2011 yılından bu yana Merkür yörüngesinde konumlandırdığı ve veri akışı sağladığı MESSENGER isimli aracı görev süresini tamamladı ve Merkür gezegeninin yüzeyine çarparak tarihe gömülmüş oldu.

NASA’ nın aktardığı bilgilere göre MESSENGER, görevde kaldığı süre boyunca 10 terabayt boyutunda veri akışı sağladı. Bununla beraber toplam kat ettiği mesafede 8,73 milyar mil ( 13,35 milyar km ) oldu. MESSENGER’ ın Merkür yüzeyine çarparak yok olmasının ardından NASA, söz konusu görev süresi boyunca MESSENGER’ dan aldığı bilgilerin bilim adamları için Merkür hakkında birçok çıkarımda ve analizde bulunmalarına imkân verdiğini açıkladı. Bununla beraber şimdiye kadar MESSENGER’ ın gönderdiği 33.000’ den fazla fotoğrafın arşivlendiğini ve farklı sorulara cevap bulma noktasında yardımcı olacağı da belirtildi.

Son olarak NASA, açıklamasına MESSENGER’ ın çakılmadan önce gönderdiği son Merkür fotoğrafını da halka açık olarak yayınladı.

Söz konusu fotoğraf:

NASA’ nın MESSENGER’ dan Anlığı Son Kare Yayınlandı! - habertekno.com - habertekno - güncel uzay ve teknoloji haberleri - bilim

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.