Haber Tekno Sosyal Medya

NASA’nın İkiz Astronotlar Üzerindeki Çalışmaları Netleşiyor!

ikiz-astronotlar

Bilim Haberleri

NASA’nın İkiz Astronotlar Üzerindeki Çalışmaları Netleşiyor!

Uzayın insan bedenindeki etkilerini anlamak için ikiz astronotlar üzerinde çalışmalar yapan NASA, bu çalışmalar hakkında detay vermeye devam ediyor.

NASA, ikiz astronotlar Mark ve Scott Kelly üzerinde, uzun süreli uzay uçuşlarının insan bedeninde yarattığı etkileri daya iyi anlamak adına bazı çalışmalar gerçekleştirdi ve bu çalışmaların sonuçlarını da yakın zamanda açıkladı. Ancak erken bulgular bile araştırmacıları şaşırtmayı başardı. Bu bulgulara göre bir süreliğine uzayda yaşamış olan insanların biyolojisi ve hatta gen ifadesi değişebiliyor.

İkiz astronotlar farklı atmosferde!

2015 ve 2016 yılları arasında ikiz kardeşlerden Scott, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ardışık 340 gün geçirdi. Bu sırada kardeşi Mark ise NASA’dan emekli olmuştu ve tamamen Dünya üzerinde yaşıyordu. Kardeşlerden birinin uzayda diğerininse Dünya’da kalmasının amacı fiziksel ve genetik farklılıkları karşılaştırmak ve düşük yer çekiminde bir süre yaşamanın Scott’ın bedenini nasıl etkileyeceğini görmekti.

Scott ve Mark ikiz oldukları için genetik açıdan da ikizler. Ancak deney için alınmış olan örnekler ikizlerin gen ifadesi açısından bile farklı olduklarını gösteriyordu. Scott Dünya’ya döndükten sonra ise telomerlerinin yani DNA tellerinin sonunda yer alan koruyucu kapaklarının beklenmeyen bir şekilde Mark’ın telomerlerinden daha uzun olduğu ortaya çıktı.

ikiz-astronotlar

Bu durumdan sonra da araştırmacılar telomerlerin üzerine yoğunlaştı ve diğer astronotlar üzerinde de bu konuyu araştırmaya başladı. Buna ek olarak Scott’ın uzayda geçirdiği sürede DNA metilasyonu yani bazı metil grupların DNA moleküllerine eklenmesi durumunu yaşadı. Aynı zamanda kardeşi de bunu yaşadı ve araştırmacılar bunun neden meydana geldiğinden hala emin değiller.

Mars görevi için hazırlık yapılıyor!

2030 yılında gerçekleşmesi planlanan Mars görevi için hazırlıklar sürerken araştırmacılar düşük yer çekiminin insan bedenini nasıl etkilediğini öğrenmek istiyor. İkiz astronotlar araştırması ise bu konuda araştırmacılara gerçekten yardımcı olacak gibi görünüyor. Şu an için araştırma sonuçları hakkında çok net bilgiler verilmiyor ve bu durum bir süre böyle gidebilir. Zira araştırmacılar bu konuda son derece hassas davranıyor. Ancak ikiz astronotlar üzerinde yapılan deneylerin Mars görevi için ciddi anlamda yararlı olacağı tahmin ediliyor.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim Haberleri

En Son Haberler

En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

En Çok Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar Belli Oldu!

Yazar: 17 Şubat 2018
torrent
Nokia 7 Plus

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Nokia 7 Plus Çalışır Durumda Görüntülendi!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S9 3D Emoji

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Galaxy S9 3D Emoji (Animoji) Özelliği Videoda!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S10 konsept

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Snapdragon 855’li Galaxy S10, İlk 7nm İşlemcili Telefon Olacak!

Yazar: 15 Şubat 2018

Popüler Haberler

Üste çık