ikiz-astronotlar

NASA, ikiz astronotlar Mark ve Scott Kelly üzerinde, uzun süreli uzay uçuşlarının insan bedeninde yarattığı etkileri daya iyi anlamak adına bazı çalışmalar gerçekleştirdi ve bu çalışmaların sonuçlarını da yakın zamanda açıkladı. Ancak erken bulgular bile araştırmacıları şaşırtmayı başardı. Bu bulgulara göre bir süreliğine uzayda yaşamış olan insanların biyolojisi ve hatta gen ifadesi değişebiliyor.

İkiz astronotlar farklı atmosferde!

2015 ve 2016 yılları arasında ikiz kardeşlerden Scott, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ardışık 340 gün geçirdi. Bu sırada kardeşi Mark ise NASA’dan emekli olmuştu ve tamamen Dünya üzerinde yaşıyordu. Kardeşlerden birinin uzayda diğerininse Dünya’da kalmasının amacı fiziksel ve genetik farklılıkları karşılaştırmak ve düşük yer çekiminde bir süre yaşamanın Scott’ın bedenini nasıl etkileyeceğini görmekti.

Scott ve Mark ikiz oldukları için genetik açıdan da ikizler. Ancak deney için alınmış olan örnekler ikizlerin gen ifadesi açısından bile farklı olduklarını gösteriyordu. Scott Dünya’ya döndükten sonra ise telomerlerinin yani DNA tellerinin sonunda yer alan koruyucu kapaklarının beklenmeyen bir şekilde Mark’ın telomerlerinden daha uzun olduğu ortaya çıktı.

ikiz-astronotlar

Bu durumdan sonra da araştırmacılar telomerlerin üzerine yoğunlaştı ve diğer astronotlar üzerinde de bu konuyu araştırmaya başladı. Buna ek olarak Scott’ın uzayda geçirdiği sürede DNA metilasyonu yani bazı metil grupların DNA moleküllerine eklenmesi durumunu yaşadı. Aynı zamanda kardeşi de bunu yaşadı ve araştırmacılar bunun neden meydana geldiğinden hala emin değiller.

Ayrıca Bakınız: Dikkat Çeken 4 NASA Projesi

Mars görevi için hazırlık yapılıyor!

2030 yılında gerçekleşmesi planlanan Mars görevi için hazırlıklar sürerken araştırmacılar düşük yer çekiminin insan bedenini nasıl etkilediğini öğrenmek istiyor. İkiz astronotlar araştırması ise bu konuda araştırmacılara gerçekten yardımcı olacak gibi görünüyor. Şu an için araştırma sonuçları hakkında çok net bilgiler verilmiyor ve bu durum bir süre böyle gidebilir. Zira araştırmacılar bu konuda son derece hassas davranıyor. Ancak ikiz astronotlar üzerinde yapılan deneylerin Mars görevi için ciddi anlamda yararlı olacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here