derin-uzay

Bir gün astronotları Mars’a götürecek olan NASA’nın dev roketi, dün ticari uzay endüstrisinden oldukça kritik bir destek aldı. Commercial Spaceflight Federation (CSF) yönetim kurulu başkanı Alan Stern, bir konferansta derin uzay araştırmaları için kullanılacak olan bu dev roketi desteklediklerine dair resmi bir açıklama yaptı. Bilmeyenler için CSF, SpaceX ve Blue Origin de dahil olmak üzere 70’den fazla ticaret alanı ve organizasyonu destekleyen bir dernek.

CSF sözcüsü, her türlü alanın araştırılmasının onlar için son derece önemli olduğunu ve NASA’nın araştırmalarında da büyük bir potansiyel gördüklerini ifade etti. Uzay uçuşlarının geleceğimizi aydınlatacak bir kaynak olduğunu da belirten sözcü, bu desteğin boşa gitmeyeceğine inandıklarını da ekledi.

derin-uzay

NASA şu anda 2018 yılının sonbaharındaki ilk uçuşu için Uzay Fırlatma Sistemi’ni (SLS) geliştiriyor. Bu sistem tamamlandığında Dünya yörüngesini düşürebilmek için oldukça yüksek bir kapasiteye sahip olacak. Üstelik NASA roketin kaldırma kapasitesini de artırmak ve çok sayıda SLS varyantı inşa etmeyi planlıyor. Elbette bu şekilde bir sonraki aşamada roket daha güçlü güç artırıcılara sahip olacak.

Derin uzay araştırmaları tehlikeye mi giriyor?

Roket istatistikleri etkiletici görünüyor olsa da SLS ilk kez 2011’de tanıtıldığında ciddi eleştirilere maruz kalmıştı. Ana konu ise hep maliyet olmuştu. Başlangıçta 2017 yılında kadar 18 milyar dolarlık bir bütçe çıkarılmış olsa da bu sayı sonradan artış gösterdi. Bu nedenle de derin uzay araştırmaları için destek veren pek çok vakıf projenin iptal edilmesini istedi.

Bir diğer düşünce ise SLS kadar yetenekli ancak daha maliyetsiz bir roketin geliştirilebilecek olmasıydı. Hali hazırda SpaceX daha maliyetsiz bir şekilde roket üretebiliyordu ve bu durum vakıfların da dikkatini çekmeyi başarmıştı.

derin-uzay

Bunlara karşılık Alan Stern, SLS’in sahip olduğu ekstra kabiliyetin hala gelişmekte olan ticari ağır asansörlü araçlar ile sağlanamayan misyon ve ortaklıklar için olanak tanıyacağını ifade ediyor. Bu nedenle de SLS projesinin bitmesine tamamen karşı. Üstelik Stern bu projenin, NASA’nın Ay’a tekrar geri dönmesi durumunda oldukça işe yarayacağını da iddia ediyor.

NASA için işler değişiyor mu?

NASA için kamu ve özel sektör ortaklıklarının önemli olduğunu söylemek mümkün. Derin uzay araştırmaları için büyük çaba gösteren uzay ajansı, araç tasarımlarının yoğun gözetimi yerine özel şirketlerden servis almayı denemişti. Bu durum da ortaklıkları daha kaliteli bir servis alması açısından önemli hale getirmişti. Ancak tüm bunlar Obama döneminde yapılmış işlerdi. Yeni Başkan Donald Trump yönetiminde bu durumun ne yönde değişeceği henüz bilinmiyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here