NASA, İzinsiz Drone Kullanımını Engelleyecek!

Drone sektörünün gelişmeye devam etmesiyle birlikte izinsiz drone vakalarında da artış yaşanıyor. Ancak NASA buna etkili bir çözüm getirmiş gibi görünüyor!

izinsiz-drone

NASA’nın uzay çalışmaları ile beraber havacılık alanındaki gelişmeleri de gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak da NASA’nın yasaklı bölgelerde izinsiz kullanılan drone’lar üzerine yaptığı bir çalışma ile ilgili bilgiler gündeme geldi.

İzinsiz drone kullanımına NASA müdahale edecek!

En kötü drone senaryolarında bu cihazların çeşitli yerlere izinsiz bir şekilde giriş yapabildiğini görebiliriz. En iyi ihtimalle bunlar basit rahatsızlıklar olsa da izinsiz drone güvenlik için ciddi bir tehdit haline gelebilir. Gökyüzü oldukça büyük ve serbest bir bölgedir ve bu da bir drone ya da pilotun sorun çıkarmasını kolaylaştırır. Bu konuda pek çok önlem alınıyor olsa da en etkilisi NASA’dan geliyor: Drone intiharı!

NASA’nın bu konuda kullandığı yöntemde Safeguard adı verilen bir yazılım sistemi, drone’un askeri tesisler, havalimanları ve stadyumlar gibi büyük bölgelere olan yakınlığını izliyor. Eğer drone tehlike arz ediyorsa ve alana fazla yaklaştıysa Safeguard ona karaya çıkmasını emrediyor. Bu noktada drone hala uçmaya devam ederse Safeguard sistemin hata vermesini sağlıyor ve gücü tamamen kesiyor. Drone da tıpkı bir taş gibi gökyüzünden düşüyor.

izinsiz-drone

İzinsiz drone müdahalesi için uzun zamandır çalışmalar yapılıyor!

NASA Langley Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar uzun bir süredir bu sistem üzerinde çalışıyor ve yazılım sonunda tamamlandı. Prototipler ile gerçekleştirilmiş olan testler son derece başarılı sonuçlar verdi. Ancak bu sistemin drone’ları kişisel şekilde kullanan kişiler için değil, ticari drone kullanan profesyoneller için tasarlandığı ifade ediliyor.

Şu anda NASA’nın izinsiz drone vakaları için geliştirdiği Safeguard’ın güvenlik sertifikası alınmış durumda. Sıradaki adım ise sistemin piyasaya sunulması. Bu sistem her tür drone için kullanılabilir ancak daha önce de bahsettiğimiz üzere odaktaki drone’lar tehlike arz edenler. Bu hamle sonrasında kötü niyetli drone kullanıcılarının hareket etmeden önce iki kez düşüneceğini söylemek mümkün.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here