Haber Tekno Sosyal Medya
NASA InSight

Bilim

NASA InSight Görevi ile Yeniden Mars’a Gidiyor!

NASA, InSight uzay aracı ile Mars’a yeniden gideceği görevi onayladı. İşte NASA’nın yeni InSight uzay aracı ve Mars görevi ile ilgili detaylar!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Opportunity uzay aracı ile sürdürdüğü Mars araştırmasını, InSight uzay aracı ile derinleştirmeye hazırlanıyor.

NASA InSight uzay aracını Mars’a gönderecek!

Kısa bir süre önce doğrudan NASA tarafından açıklanan bilgilere göre yeni InSight görevi resmi olarak kabul edildi.

insight uzay aracı

Bilindiği gibi aslında NASA, Opportunity isimli uzay aracını daha önce Mars’a göndermiş ve hala Mars ile ilgili çalışmalarını sürdürüyordu. InSight görevi ile ise Mars araştırmaları, daha farklı boyut kazanacak.

Açıklanan bilgilere göre 5 Mayıs 2018 tarihinde başlayacak olan InSight fırlatma süreci için 153,8 milyon dolarlık ek bütçe ayrıldı. Böylece InSight görevi için NASA’nın toplam bütçesi 675 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Kaydedilen bilgilere göre yeni InSight uzay aracı, Mars üzerinde “İç Keşif” adı altında sismik ve ısıl araştırma başlıkları üzerinde yoğun analizler yapacak.

Eğer NASA, herhangi bir sorun ile karşılaşmazsa InSight uzay aracı, Kasım 2018’de Mars yüzeyinde çalışmalarına başlayabilecek.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim

Üste çık