Dikkat Çeken 4 NASA Projesi

NASA projeleri yani Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi projeleri, birçok farklı alandaki örnekleri ile şaşırtmaya devam ediyor. İşte NASA uzay projeleri ve bu projelerin bilinmesi gereken tüm detayları!

nasa projeleri

NASA yani Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, birçok önemli uzay projesi üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor ve bazı dönemlerde bu NASA projeleri, medya ile paylaşılıyor, detayları aktarılıyor. NASA projeleri söz konusu olduğunda, şimdiye kadar 4 farklı önemli proje kendini gösteriyor.

  1. İnsanlar için kış uykusu
  2. Yıldızlararası seyahat
  3. Uzay araçları için manyetik kabuk
  4. Büyüyebilen habitat

Söz konusu bu makalemiz kapsamında, NASA’nın projeleri ile ilgili detayları aktarıyor olacağız. NASA 2030’lu yıllarda insanları Mars gezegenine yerleştirme planları içerisinde ve o zamana gelene kadar da birçok delice fikir ortaya atılacak gibi görünüyor. Son günlerde bu düşünce doğrulandı ve NASA 8 adet delice, fütüristik ve beyin gıdıklayıcı fikir ile karşımıza çıktı.

NASA uzay projeleri

Şu an için bu fikirler desteklenmeyi bekliyor ancak fikirlerin inanılmaz bir başarısızlık mı yoksa hayret verici bir başarı mı edineceğini henüz kestiremiyoruz. İşte şimdiden finanse edilmiş olan heyecan verici konseptler!

NASA

İnsanlar için kış uykusu

9 ay elbette bir uzay gemisinde sıkışıp kalmak için son derece uzun bir süre. Mars gezegenine gitmenin ne kadar uzun süreceğini düşünecek olursak bu yolculuk sıkıcı olmakla kalmayıp aynı zamanda astronotların gidiş ve dönüşü için birçok erzak ve ihtiyaç malzemesi de gerektiriyor. Ancak eğer astronotlar tüm yol boyunca uyuyabilseydi birçok anlamda kar edilebilirdi!

NASA Projeleri

NASA projeleri arasında en dikkat çekenlerden bir tanesi de işte bu düşünce ile ortaya çıktı ve proje astronotlara kış uykusu imkanı sunuyor. Bu da vücut ısısının 10 derece gibi bir değere düşürülmesi ve metabolizmanın da bu şekilde küçültülmesi sayesinde oluyor. Bu uyku süreci içerisinde astronotlar damardan besin alarak besleniyor. Eğer araştırmacılar bu teknolojiyi güvenli bir hale getirebilirse bu, insanların Mars’ta ya da diğer yıldız sistemlerinde koloni kurmasını kolaylaştırabilir.

Yıldızlararası seyahat

Bu konuda bir konsept yaratmış olan ünlü fizikçi Philip Lubin, lazer kullanarak küçük uzay araçlarını diğer yıldız sistemlerine göndermek adına bir proje hazırlamış ve bu proje de büyük yatırımlar ile desteklenmiş. Yatırımı yapanlar ise milyarder Yuri Milner ve tahmin edeceğiniz üzere NASA olmuş. Elbette bu teknoloji için önümüzde 30 yıl gibi bir süre var ancak bu projenin gerçekleşmesi durumunda bilim insanları yıldız gemilerinin Güneş’in 20 yıl kadar yakınına gidebileceğini düşünüyor. Tabii ki bu projede insanlara yer verilmiyor.

NASA Projeleri

Uzay araçları için manyetik kabuk

NASA uzay araçları Mars’a gönderildiğinde bu araçlar son derece büyük olduğu için gezegenin zayıf atmosferi onları yavaşlatıyor. Elbette atmosfer son derece tehlikeli bir hale gelebiliyor ve bu durumda da hem uzay araçları hem de astronotlar zarar görebiliyor. Bunun için de manyetik kabuklu uzay araçlarının üretimi söz konusu hale gelmiş durumda. Ayrıca bu manyetik kabuk sayesinde astronotlar radyasyondan da korunabilecek!

Büyüyebilen habitat

NASA araştırmacıları şu an için bu konuda pek bilgi vermemiş olsa da bu konsept uzayda büyüyebilen habitat yaratmak adına düşünülmüş durumda. Konu hakkında her ne kadar net bilgiler olmasa da konseptin oldukça çılgın olduğu çok bariz. Araştırmacılar ilerleyen zamanlarda diğer gezegenlerde habitatların oluşturulabileceğine de gerçekten inanıyor! NASA’nın projeleri elbette bunlarla sınırlı değil ancak bahsettiğimiz projeler bile son derece merak ve heyecan verici. Bakalım ilerleyen zamanlarda NASA’dan bu proje ve konseptler hakkında daha detaylı bilgiler alabilecek miyiz…

2 Yorum

  1. NASA farklı konular üzerinde çalışmalar yapıyor ancak son dönemlerde çok ciddi yeni projeler ile gündeme gelemedi. SpaceX gibi özel firmalar daha yenilikçi yaklaşımlar sunmaya başladı.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here